Reflektor wg Human Design

Od wielu lat zajmuje mnie to, czym jest istota ludzka, jak funkcjonuje, jaki jest jej cel istnienia. Wierzę, że każdy z nas przychodzi na świat wyposażony we wszystko, co jest mu potrzebne do rozwoju – człowiek jest indywidualnym cudem. Jednak po drodze spotyka się z wychowaniem, mediami, kulturą, religią i innymi kolektywnymi nadajnikami, które zaczynają (czasem jeszcze nawet przed jego poczęciem) wdrukowywać w niego swoje pomysły. Cud zmienia się w projekcję, a niestety często w chorą projekcję.

Kiedy studiowałam resocjalizację spotkałam wiele osób „wykolejonych społecznie”. Zawsze widziałam w nich ten cud i ogromny potencjał. Bardzo chciałam ściągnąć z nich ten naleciały kubraczek żeby zobaczyły, to co ja widzę, ale nie wiedziałam jak to zrobić…

Teraz świat stoi na głowie. Dezinformacja to synonim ostatniego roku. Wiele rzeczy się wali. Za wieloma powalonymi murami, odkrywa się inny świat, który być może zawsze był – tyle, że za zasłoną. Podobnie odbieram życia ludzkie.

Autorytety z każdej strony próbują wpłynąć na nasze poglądy i przekonania. Uczy się nas tak wielu bzdurnych i szkodliwych rzeczy, a zapomina, o nauczeniu tej podstawowej umiejętności, czyli tego jak poznać siebie, jak podejmować decyzje w zgodzie ze sobą. Działamy jak roboty. Zapominamy kim jesteśmy.

Jest wiele narzędzi samopoznania. Pewnie każde wnosi jakąś wartość, ale to co mi wydaje się najważniejsze, to poznanie i zaprzyjaźnienie się ze swoim wewnętrznym autorytetem i strategią działania. Cała reszta będzie przy tym wtórna. Dezinformacja może wtenczas być obok, a my sami będziemy wiedzieć co jest dla nas prawdą a co nie.

Tu wkracza human design, które rozpracowuje nasz wewnętrzny system operacyjny i uczy jak być swoim własnym kompasem. To narzędzie rozeznania w tym co moje a co nie moje, czy coś jest w zgodzie ze mną czy nie. Tak przy okazji jestem przekonana, że jest to naturalna zdolność każdego z nas, tyle że w większości jesteśmy od niej odcięci. Podobnie jak jesteśmy odcięci od ciała, od uczuć, pomimo że przecież je mamy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym systemie odsyłam do tego artykułu: https://hakujzdrowie.pl/human-design/

Typy wg Human Design

Human Design rozróżnia kilka typów ludzi: Manifestorów, Generatorów, Projektorów i Reflektorów. Istnieje jeszcze taki typ jak Manifestujący Generator. Niektóre źródła zaliczają go jako oddzielny typ, ale wg przekazu Roberta Krakowera (Ra Uru Hu – twórcy human design) zalicza się on do typu Generatorów. W tym artykule przybliżę Wam typ Reflektora. O pozostałych możecie przeczytać tu: Manifestor, Generator, Projektor.

Reflektor wg Human Design

Ten typ, to najmniej liczna grupa wśród ludzi, szacuje się, że zaledwie 1% społeczeństwa jest  Reflektorem. Bardzo łatwo zidentyfikować Reflektora po grafie, ponieważ charakteryzuje się on tym, że nie ma ani jednego zdefiniowanego centrum energetycznego (żadne z 9 pól nie jest zakolorowane). Pomimo braku definicji w centrach znajdują się w nich wiszące aktywacje (to te numerki). Uaktywniają się one w obecności innych osób dzięki ich polu elektromagnetycznemu, potocznie zwanego aurą, lub na skutek odpowiedniego oddziaływania ciał niebieskich.

Taka konstrukcja sprawia, że Reflektor w bardzo ciekawy sposób doświadcza przepływu energii życiowej, zupełnie inaczej niż pozostałe 99% ludzkości.

Reflektor jest  tu po to, aby ożywiać i podnosić energię innych. W swój przedziwny sposób potrafi amplifikować to, co niosą w sobie osoby z otoczenia. Reflektor ma taką zdolność, że dostraja się do otoczenia i daje informację zwrotną poprzez siebie. Samo określenie Reflektor wzięło się od jego zdolności do refleksji na temat tego, co działa a co nie, ale i tego, że taka osoba dosłownie  „odbija światło” tego, co wkoło niego.

Dzięki temu Reflektor może odczytywać, kto żyje wg swojego autentycznego ja, a kto pozostaje pod wpływem tranzytowego pola i pozostaje daleko od swojego unikalnego potencjału. Zdolność do odczuwania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego stanu swojego otoczenia, sprawia, że typ Reflektora potrafi stwierdzić co się sprawdza i działa, a co nie. Nie ma w tym oceny, to po prostu stwierdzenie faktu. Można porównać poczucie Reflektora, do odbicia w lustrze. W świadomej społeczności głos Reflektora może być, tym który obiektywnie potrafi doradzić i wesprzeć w rozwoju dobrego kierunku. 

Reflektor sam w sobie nie jest specjalnie zainteresowany swoim rozwojem, ale też nie jest  zainteresowani swoim wpływem na innych. Przez swoje pełne otwarcie i podatność na wpływy, każdy dzień dla Reflektora jest czymś zupełnie nowym. Także pytanie przewodnie mogłoby dla niego brzmieć „Kim jestem dzisiaj?”, „Co mnie dziś zaskoczy?”

Jak zatem Reflektor może sprawdzić czy żyje w zgodzie ze sobą, i czy przypadkiem nie realizuje planu z koncepcji? Dwa przewodnie uczucia dla Reflektora do zachwyt-zaskoczenie i rozczarowanie.  Kiedy życie jest dla niego ciągłym zachwytem i zaskoczeniem, oznacza to że  podąża za swoją naturą. Kiedy jest rozczarowany, oznacza że wpadł do tzw. „głowy” i oddala się od swojej natury. 

Wszystkie pozostałe typy, czyli Manifestor, Generator i Projektor to typy solarne. Oznacza to, że przejawia się przez nich ich cel istnienia. Reflektor to jedyny typ lunarny. Odbija program Słońca, czyli wpływ neutrin na proces życia. Można to porównać do wpływu Księżyca na naszą planetę. 

Aura u Reflektora

Otwartość Reflektora powoduje, że może on „smakować” swoje otoczenie. Wszystkie energie z zewnątrz przenikają go. Może to być przytłaczające, ale świadomie stosowane, jest ogromnym zasobem wiedzy. Reflektor jest najbardziej elastycznym z 4 typów ludzkich. Jego aura jest tak zbudowana, że „pobiera próbki otoczenia”, ale nie wpuszcza ich tak bardzo głęboko w siebie. Chroni w ten sposób swojej unikalności, dzięki czemu nie zlewa się ze swoim otoczeniem.  Odkrycie jak działa ten mechanizm i świadome doświadczanie go, może prowadzić do bardzo mistycznego percepowana życia, do którego większość z nas nigdy nie bezie miała dostępu. 

Miejsce jest kluczem do szczęścia

Kiedy Reflektor odnajdzie swoje miejsce w grupie i stanie się jej sercem, będzie na właściwym miejscu. Zdolność do odczytywania aury ludzkiej, sczytywanie z pola informacji i podzielenie się swoim feedbackiem dotyczącym tego, co działa a co można by poprawić, czyli rozpoznanie swoich wrodzonych umiejętności, daje mu poczucie przynależności i realizacji misji. Znalezienie odpowiedniej grupy społecznej, w której Reflektor mógłby realizować swój potencjał, to jeden z najważniejszych dla niego celów życia.

Przez to, że Reflektor ma otwarte Centrum G (to odpowiedzialne za poczucie kierunku w życiu), dobrze, aby to ktoś ze zdefiniowanym centrum zainicjował go i wprowadził w odpowiednie miejsce i grupę. Dalej pałeczka leży już po stronie Reflektora. Ma się on zająć swoją wnikliwością. Pozostawanie zbyt długo w niezdrowej społeczności może być dla Reflektora bardzo wyczerpujące i może zacząć on chorować. Ważne by taka osoba miała dla siebie miejsce na odosobnienie, gdzie będzie mogła „wytrzasnąć” się ze wszelkich wpływów energetycznych.

Strategia działania u Reflektora

Podejmowanie decyzji przez Reflektora potrzebuje czasu, a dokładnie całego cyklu księżycowego. Brzmi jak wyzwanie, szczególnie dla pozostałych typów:) Ten cykl jest potrzebny, ponieważ Reflektor doświadcza wszystkich wpływów z zewnątrz i przepuszcza je przez siebie. Nie ma sobie osadzonego miejsca, które by mu podpowiadało: tak lub nie. Nie posiada on w sobie żadnej definicji, ale smakuje wpływy otoczenia i oddziaływania ciał niebieskich. Dopiero gdy poczuje wszystkie smaki całego cyklu księżycowego (czyli wszystkie 64 aktywacje), może jasno poczuć czy dana decyzja będzie mu służyła. Czasem jeden cykl to za mało, i potrzebuje doświadczyć wszystkich wpływów ponownie, czyli przez kolejne 28 dni.

Reflektor potrzebuje być zainicjonowany do ważnych decyzji w życiu, nie może inicjować sam siebie. Doświadczenie pełnego cyklu księżycowego to dla niego proces już podejmowania decyzji. Przejście przez ten cykl będzie zmieniało perspektywę Reflektora na propozycję. (Tak przy okazji cykl księżycowy jest wyjątkowo ważny dla Reflektorów, ale każdy typ może skorzystać z przejścia przez wszystkie aktywacje w cyklu i poszerzyć swoją perspektywę).

Reflektor w relacji

Ta wyjątkowa umiejętność wchodzenia w czyjeś buty, sprawia że niektóre relacje mogą być obciążone tym, że ktoś się zakocha we własnym obiciu, a nie w prawdziwej osobie Reflektora. Niektórzy ludzie, którzy nie lubię siebie, zakochują się w sobie poprzez kogoś innego. Jest to odkrywanie samego siebie poprzez facylitację otwartości Reflektora. Bez zrozumienia swojej natury, osobistego autorytetu i granic przez obu partnerów, może uwypuklać strachy Reflektora o byciu niewidzialnym.

Reflektor, który ciągle jest popychany do podejmowania decyzji, a jest niepewny w nich, może uzależnić się od kogoś, kto ma jasny dostęp do wewnętrznego autorytetu. Pozwala wtenczas swojemu partnerowi podejmować decyzje za niego, pozostaje pod determinacją seksualnych potrzeb partnera, przejmuje jego nawyki żywieniowe, zawodowe, mieszkaniowe itd. Reflektor może być na łasce swojego otoczenia. Jeśli pozwoli sobie na dominację osób, które nie żyją w zgodzie ze swoją naturą, będzie amplifikował ich destrukcję, a sam będzie żył w poczuciu rozczarowania życiem.

Nie ma jasnych zasad postępowania dla Reflektora, jedynie podążanie za całym cyklem księżycowym daje wsparcie w podejmowaniu decyzji. To może być punk zapalny w relacji, jako że większość ludzi nie ma tej cierpliwości i nie rozumie czemu to tak długo trwa.

Największą wartością dla reflektora w relacji jest to, gdy jest ona płodna i produktywna. Większość Reflektorów uwielbia dzieci i chciałaby je posiadać. Aczkolwiek może być im trudno odciąć pępowinę, gdy nadejdzie czas wypuszczenia dzieci z gniazda. Reflektor uwielbia towarzystwo drugiego Reflektora (choć trudno o to, ze względu na to, że tak mało jest Reflektorów), z którym mógłby się dzielić swoimi refleksjami i zachwytem nad życiem.

Reflektor dziecko

Jeśli masz dziecko, które jest Reflektorem, naucz je jak być w kontakcie z cyklem księżycowym i naucz je doświadczać różnych stanów, które on aktywuje. Ważne decyzje niech podejmuje, gdy zbierze odpowiednią ilość doświadczeń w cyklu. Ucz je cierpliwości związanej z tym, bo przyniesie to ogromne benefity. Ważne też, by takie dzieci miały wspierające środowisko do nauki i nauczycieli, którzy będą to rozumieli. Przyjmowanie informacji przez takie dzieci, będzie przebiegało w swoim cyklu. Siedzenie w ławce, w sztywnych ramach się nie sprawdzi. Zdrowe, zadowolone, chore, smutne dziecko… to wszystko odbicie tego jaki stan jest jego otoczenia, warto na to zwrócić uwagę i nie leczyć dziecka, a zająć się otoczeniem. Ważne, by takie dziecko miało swoją prywatną przestrzeń, gdzie może pobyć samo i wyczyścić się z wpływów środowiska.

Co się dzieje, kiedy Reflektor nie działa w zgodzie ze sobą?

Największym strachem Reflektora jest bycie niewidzialnym, bycie wykluczonym. Aby tego uniknąć Reflektor może się podkładać i zacząć działać wbrew swojej naturze. Może zacząć działać, jak i realizować oczekiwania, jego zmotoryzowanego energią słoneczną otoczenia. Może chcieć inicjować, tworzyć, budować, a to przyniesie mu rozczarowanie. Zamiast być centrum grupy, zostanie odrzucony. Przytłoczony cudzymi emocjami, strachami itd może czuć się zagubiony. Kluczem dla Reflektora jest pozostać neutralnym, nie identyfikować się z innymi, szczególnie z cierpieniem innych osób. Kiedy Reflektor oswoi się, z tym że jego przeznaczenie jest otwarte, zdejmie to ogromną presję z bycia nie sobą.

Strachy, z którymi przyjdzie spotkać się Reflektorowi, gdy zacznie żyć w zgodzie ze sobą:

  • Kim jestem teraz? Czy mogę być sobą?
  • Czy pozostanę niewidzialny, czy ktoś mnie dostrzeże za to kim jestem i skorzysta z moich refleksji?
  • Czy mogę się swobodnie poruszać po swoim środowisku, aż znajdę dla siebie odpowiednie miejsce?
  • Bez określonej definicji, jak mogę ustrzec się od wyczerpania, strachów, nerwowości i chorób swojego otoczenia, które nie żyje w zgodzie ze sobą?

Reflektor i sen

Dla Reflektora, który ma otwarte centrum sakralne, najlepiej jest by poszedł spać, zanim wyczerpie się całkowicie z energii. Poleżenie przed snem pozwoli mu się wytrząść z wpływów nazbieranych w ciągu dnia. Spanie samemu również będzie wspierające w tym procesie.

Sławni Reflektorzy

Fiodor Dostojewski, Sandra Bullock, Richard Burton, Rosalyn Carter, Scott Hamilotn, Yul Bryner

Na podstawie książki ” Human Design. The science of differentiation” Lynda Bunnell, Ra Uhu Ru

Chcesz poznać swój osobisty portret psychologiczno-energetyczny?

Zapraszam po więcej informacji na stronę www.weronikaburban.pl

Tekst: Weronika Burban

5 Comments

  1. Jestem reflektorem, o czym wiem od 6lat czyli od 35rż. Ciężki czas za mną, myślałam że inni rozumieją tak samo jak ja, że czują i widzą to co ja.. teraz wiem więcej, choćby dzięki takim wpisom. Dziękuję 🙂

  2. Cześć, jestem reflektorem o czym dowiedziałam się po 40 roku życia. I dopiero tak naprawdę życie się dla mnie zaczęło. Mój syn jest również reflektorem, cieszę się że mogę go w tym uświadomić, tak żeby nie było mu ciężko w życiu, jak nie raz bywało mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera