Manifestor wg Human Design

Codziennie podejmujesz tysiące decyzji. Większość z nich odbywa się automatycznie. Budzisz się, idziesz do łazienki, bierzesz prysznic, pijesz kawę itd. Każdy z tych kroków wymagał decyzji. I to nie stanowi problemu. Ale są takie tematy, które paraliżują. Zrezygnować z etatu i założyć własną działalność? Puścić dziecko do przedszkola czy zostawić w domu? Sprzedać mieszkanie i wyprowadzić się na wieś?…

Może być tak, że nie masz dość danych (przy okazji to dobry powód na zapalenie zatok wg totalnej biologii), być może żadna z opcji nie jest dość przekonująca, a być może boisz się popełnić błąd…

Niektórzy w takich momentach posiłkują się radą najbliższych, opinią wróżki, a niektórzy utykają zamrożeni i nie robią nic. Na koniec to świat za nich decyduje.

Human Design

Tu pomocne może okazać się human design. Co to jest? To system, który pozwala na precyzyjne poznanie i zrozumienie jak funkcjonuje konkretny człowiek (oraz całe grupy) na poziomie świadomym i nieświadomym. To system, który pokazuje w jaki sposób jednostka operuje swoją energetyką w oparciu o genetyczne uwarunkowanie. W praktyce taka wiedza służy właśnie do podejmowania decyzji.

Jak podejmować decyzje, by nam służyły? Jakim kryterium się kierować, by uwzględnić naszą unikalną konstytucję? Jak żyć w ze swojego prawdziwego ja? Jak rozpoznawać, że działamy z koncepcji, a nie własnej prawdy? Więcej o samym systemie czytaj tu.

Typy aury w Human Design

Jedną z informacji jaką można odczytać z human design, to typ aury jaki nas otacza. W tym rozumieniu, aura to pole elektromagnetyczne, które roztacza się wokół każdego z nas na około 1,5 metra z każdej strony. To pole wchodzi w reakcję z innymi ludźmi, tymi którzy są obok i komunikuje się z nimi w mechaniczny, niewerbalny sposób.

Wg Human Design mamy 4 typy aury u ludzi:

Generatorów, których aura prowokuje innych do zadawania im pytań, tak by dali odpowiedź; Projektorów, których aura prowokuje do rozpoznania i zaproszenia ich; Manifestorów, których aura stawia wyzwania i inicjuje; Reflektorów, których aura prowokuje, by inni na nich spojrzeli i spytali o ich refleksję.

Opanowanie tego poziomu komunikacji pomiędzy różnymi typami aury rozpoczyna się poprzez podążanie za swoją strategią działania.

Strategia działania w Human Design

Kiedy mowa o indywidualnej strategii działania, mam na myśli sposób działania w świecie, który jest wolny od oporu, a równocześnie pozwala realizować swoje prawdziwe ja. Strategia nie jest filozofią, jest to sposób, w jaki zostaliśmy zaprojektowani do poruszania się w tym świecie. Ten element daje nam wgląd, w jaki sposób dany człowiek zarządza swoją energią i w jaki sposób wchodzi w reakcję z innymi ludźmi. Dotyczy to głównie tego, czy generuje energię i czy potrafi ona inicjować czy nie. Generatorzy i Manifestorzy to typy „energetyczne”, zaś Projektorzy i Reflektorzy to typy „nieenergetyczne”. W tym artykule przybliżę wam grupę Manifestorów (O Generatorach możesz przeczytać tu.)

Manifestor

Manifestorzy to około 10% populacji ludzkiej. Techniczne Manifestor charakteryzuje się tym, że ma niezdefiniowane centrum sakralne (miejsce rodzenia się twórczej, płodnej energii, ma je większość ludzi na świecie) oraz posiada połączenie między gardłem (wyrażanie się, manifestowanie) a jednym lub więcej motorów energetycznych: sercem, splotem słonecznym, podstawą-korzeniem).

Do XVIII wieku to Manifestorzy wymyślali świat, w którym żyjemy. Nie jest to bowiem typ ludzi, który czeka na znak z nieba, na wezwanie od Bogów. Inicjuje i podąża za tym, na co ma ochotę. Manifestorzy często sprawowali wysokie stanowiska urzędnicze, szczególnie te związane z budową imperium, ponieważ potrafili zarażać swoją wizją innych. Dziś energia Manifestorów raczej przejawiana jest w chęci wywarcia wpływu, zaznaczeniu swojej niezależności, inicjowaniu innych.

Monifestor łatwo radzi sobie z samotnością. Spokój odnajduje realizując swoje cele. Takim ludziom, trudno jest zrozumieć, że inni mogą być zaciekawieni tym, co oni robią. Wynika to z tego, że sami skupiają się głównie na sobie. Ich indywidualność może budzić, szczególnie w okresie małoletnim, chęć kontroli przez innych. Takie działanie powoduje u nich opór i przejawia się gniewem. Gniew takich osób przejawia się w dwojaki sposób: wściekłością i rebelią lub pasywnym przystosowaniem, czyli odszczepieniem się od siebie i działanie z koncepcji, a nie wewnętrznej prawdy. Oba stany przygniatają Manifestora i odciągają go od realizacji swoich wartości.

Aura u Manifestora

Manifestor posiada zamknięty i odpychający innych typ aury. Do tego energia, którą wyrzuca na zewnątrz, sprawia, że trudno się do niego przebić. Powoduje to, że większość osób czuje się w obecności takiej osoby przytłoczonych, gdyż ich własne pole się kurczy. (Jest to dokładne przeciwieństwo aury Generatora, który ma aurę otwartą i zapraszającą.)

Strategia działania u Manifestora

Manifestorzy mają opinię osób, które stwarzają zagrożenie dla utartego porządku i stabilności. Ich niezależności i zamknięcie, odpychająca aura, która kieruje energię na zewnątrz powoduje, że takie osoby postrzega się, jako chcące wszystko kontrolować. A tak naprawdę zdarza się często, że to ktoś inny chce kontrolować Manifestora (przy okazji nie ma nic gorszego dla niego). Kiedy tak się dzieje, Manifestor wchodzi w gniew, w rebelię i zaczyna działać z miejsca, które nie jest dla niego zdrowe.

Najlepszą strategią działania dla Manifestora jest informowanie innych o swoich zamiarach. Jasny, przejrzysty komunikat to podstawa komunikacji. Informowanie to jedyny sposób dla Manifestora na uwolnienie się od oporu. Dotyczy to zarówno tego, co chce zrobić, ale i tego, z czego chce się wycofać. Ten sposób komunikacji nie jest przy okazji dla niego naturalny i przyjemny. Wolałby po prostu zrobić to na co ma ochotę. Niemniej, kiedy opanuje tę umiejętność, to jego komfort życia znaczenie wzrasta.

Przykład zastosowania strategii

Niech będzie przykładem tu kobieta, pracownik biurowy. Nagle dochodzi do niej, że zajmuje się pracą, która nie ma dla niej dłużej sensu. Co robi zrobi typowy Manifestor? Od razu pakuje swoje manatki, wysyła mejla do szefa, że kończy pracę życząc wszystkim powodzenia i wychodzi z biura zajmując się dalej swoimi sprawami.

Brak poinformowania innych o swoich zamiarach, powoduje chaos. Szef poczuje się opuszczony i pozbawiony pomocy, współpracownicy będą zastanawiać się czym mogli urazić koleżankę, jej rodzina może poczuć się zagrożona o byt. Takie typowe działanie Manifestora często spotyka sę z oporem.

Gdyby ta kobieta najpierw poinformowała wszystkich o swoich zamiarach i dała chwilę na ich wdrożenie, otoczenie mogłoby się przygotować i lepiej zniosłoby zmianę.

Strategia wydaje się banalnie prosta. Dla większość Manifestorów jest jednak bardzo trudna. Manifestorzy skupiają się głównie na sobie i ostatnią rzeczą jaka przychodzi im naturalnie, pomyślenie o innych. Gdyby taka osoba zrobiła sobie listę osób, na których ich decyzja może się odbić, okaże się nagle, że jest całkiem spora. Dzięki temu Manifestor uczy się, że nie jest wyizolowaną jednostką i że ma ogromny wpływ na swoje otoczenie.

Świadomość tego procesu może być bardzo pomocna w tym, aby Manifestor się przełamał i zaczął informować. W ten sposób uniknie poczucia odrzucenia i braku zaufania u innych, i okaże im szacunek.

Wewnętrzny autorytet

Bardzo ważnym elementem w podejmowaniu decyzji jest wewnętrzny autorytet, cyli taki barometr wewnętrznej prawdy. Jako, że Manifestorzy są prawdziwymi inicjatorami, ważne jest dla nich wyczucie czasu.

Zdefiniowany splot słoneczny

Manifestorzy ze zdefiniowanym splotem słonecznym nie powinni nigdy podejmować decyzji w tu i teraz, ponieważ nie mają jasnego obrazu w chwili obecnej. Muszą przeczekać aż emocje opadną i dopiero wtedy sprawdzić czy temat nadal jest aktualny. Ci co nie przeczekają i zadziałają z impulsu emocjonalnego, prawdopodobnie spotkają się z oporem otoczenia. Ten czas przeczekania uczy cierpliwości. Jeśli się nad tym pochylić, to jest to dobry czas, by przemyśleć na kim odbije się dana decyzja i na kogo będzie miała wpływ. Finalnie może doprowadzić do takiego sytuacji, w której obie strony będą win/win – czyli takiego rozwiązania, by obie strony były zadowolone. To przeczekanie prowadzi do tego, że dana osoba będzie wiedziała, czy pomysł idzie z wewnętrznego wiedzenia czy z koncepcji, z umysłu. Przeczekanie fali emocjonalnej związanej z chęcią podjęcia decyzji doprowadzi do dwóch stanów: albo osoba odpuści pomysł i już nie będzie miała ochoty na jego realizację, albo utwierdzi się w decyzji i osadzi w niej.

Zdefiniowana śledziona

Manifestorzy ze zdefiniowaną śledzioną mają zupełnie na odwrót. Do nich przemawia głównie intuicja, która działa tylko w tu i teraz. Taki Manifestor, który nauczy się słuchać swojej intuicji, ma absolutną jasność i rozeznanie, ale tylko w danym, bieżącym momencie.

Oczywiście taka prawda w teraz może wymagająca, jeśli chce się informować otoczenie o swojej decyzji, ale jest to możliwe. Powiedzmy, że Manifesotr z grupą przyjaciół idzie przez miasto i mają ochotę coś zjeść. Jest impuls, by wejść do danej restauracji, ale w momencie przekroczenia progu Monifestor czuje, że jego ciało go zatrzymuje. Intuicja krzyczy: stop, to nie jest dla ciebie zdrowe! Cóż pozostaje? Poinformować przyjaciół, że poczuło się opór na to miejsce i wycofać się.

Manifestor w relacji

Manifestorzy są zdolni do wielkiej miłości i poświęcenia dla rodziny, ale bycie w relacji nie jest dla nich łatwe. Są samotnikami, choć równolegle pragną ciepłej, wspierającej relacji. Trudność bycia w relacji wiąże się głównie z ich potrzebą niezależności. Ich aura naturalnie nie wpuszcza innych do środka. Dlatego innym trudno jest poznać tak naprawdę dobrze taką osobę. Może się to np przejawiać barierą w intymności.

To co ważne, to by inicjować kontakt poprawnie. Co to oznacza? Wg Human Design to Manifestor ma wykonać pierwszy krok. To on ma oznajmić o swoich zamiarach, o tym co czuje, nie czekać aż ktoś do niego podejdzie. To Manifestor przełamuje utarte schematy.

Kluczem do dobrej relacji dla Manifestora jest życzliwa postawa oraz umiejętne informowanie. Na przykład wyjście z domu, bez mówienia gdzie lub kiedy się wróci, będzie rodzić napięcie oraz frustrujące pytania „Gdzie byłeś?, „Co robiłeś?” itd. Z drugie strony Manifestor też lubi być poinformowany o tym, co zrobi partner czy partnerka. Wystarczy na początku informacja i obie strony będą czuły się uszanowane.

Dziecko Manifestor

Dzieci, które rodzą się Manifstorami często trudno zrozumieć, z prostego faktu, że jest ich tak niewiele. Ich mocna, odrzucająca aura jest polem, z którym przychodzą na świat i już na samym początku rodzice spotykają opór. To na co warto zwrócić uwagę, że już od najmłodszych lat należy okazywać takim dzieciom szacunek i dawać dużą swobodę przemieszczania się. Ważne też, by jak najszybciej uczyć ich posługiwania się ich strategią. Mogą nauczyć się jak życzliwie prosić o zgodę na swoje pomysły. O ile oczywiście jest to w granicy rozsądku, powinno im się przyzwalać na realizację tych pomysłów. W ten sposób uniknie się potencjalnej rebelii czy popadnięcia w pasywność.

Kiedy Manifestor nie działa w zgodzie ze swoją strategią?

Życie i podejmowanie decyzji z koncepcji umysłu prowadzi do tego, że Manifestor spotyka na swojej ścieżce dużo oporu. Sam siebie zaczyna postrzegać się jako ofiarę kontroli oraz ukarania. To będą główne źródła złości, jakiej będzie doświadczał w życiu. Przez to może stać się depresyjny i myśleć „jakie życie jest niesprawiedliwe”. Aby uniknąć kontroli czy odrzucenia, Manifestor zrzekaja się swojej mocy udając słabego. Zachowuje się jak Generator, który czeka na wezwanie ze świata zamiast inicjować, co jest jego naturą. Staje się kompulsywnym pracoholikiem, osiągającym niewiele. Jego wyczucie czasu jest kompletnie do bani, ponieważ inicjuje agresywnie a nie informuje o tym innych. Generalnie zderza się ze wszystkim, co wkoło i generuje różnego rodzaju opór. Efektem jest wyczerpanie i brak efektywności. To, o czym zapominają takie osoby, to że są po to, by inicjować, by mieć wpływ.

Strachy do spotkania

Kiedy Manifestor zacznie żyć z własnej strategii i autorytetu, będzie musiał się zmierzyć ze swoimi strachami, którymi są:

  • strach przez zasmuceniem kogoś
  • strach przed informowaniem, ponieważ to może wywołać konfrontację
  • strach przed informowaniem, gdyż ktoś może chcieć zacząć kontrolować taką osobę
  • strach przed informowaniem, ponieważ może spotkać się z odrzuceniem lub oporem
  • strach przed własnym gniewem

Zdrowe nawyki związane ze snem

Dla Manifestorów, którzy mają otwarte centrum sakralne, ważne jest by szli spać nim całkiem zużyją swoją energię. Poleżenie w łóżku ok godziny przed faktycznym zaśnięciem, pozwoli na oczyszczenie się z tego, co nazbierało się w ciągu dnia i co nie należy do nich.

Cel: spokój

To, czego pragnie Manifestor najbardziej na świecie, to poczucie spokoju. Takie miejsce, w którym nie czuje oporu. To co przybliży go do tego stanu, to porzucenie życia z koncepcji, a życie wg własnej prawdy. Śnienie wizji, marzenia, robienie tego, na co ma się ochotę w poczuciu spokoju i wyciszenia. Kierowanie się wewnętrznym autorytetem i działanie wg strategii – informowaniu innych o swoich zamiarach, doprowadzi Manifestora do zamanifestowania tego, czego chce oraz wywarcia unikalnego i esencjonalnego wpływu na świat.

Sławni Manifestorzy

Adolf Hitler, Helmut Kohl, Krishnamurti, Hermann Hesse, Jack Nicholson, Mao Tse-tung, Ra Uru Hu (twórca Human Design), Robert de Niro, Jennifer Aniston

(Na podstawie książki Human Design: The Definitive Book of Human Design, The Science of Differentiation, Linda Bunnell, Ra Uru Hu)

Chcesz poznać swój osobisty portret psychologiczno-energetyczny?

Zapraszam po więcej informacji na stronę www.weronikaburban.pl

Tekst: Weronika Burban

4 Comments

    • Potrafił pociągnąć za sobą tłum. Tylko program miał do bani. Manifestorzy są super. Trzeba o nich dbać by tworzyli wspaniałe wizje 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera