Generator wg Human Design

Human Design to system, który pozwala na precyzyjne poznanie i zrozumienie jak funkcjonuje konkretny człowiek (oraz całe grupy) na poziomie świadomym i nieświadomym. To system, który czepie z wedyjskiej i zachodniej astrologii, chińskiego I Chingu, żydowskiej kabały, hinduskiego systemu czakr oraz współczesnej nauki o kodzie genetycznym. Dzięki Human Design można mieć wgląd w psychologię każdego z nas, łącznie ze strategią i technikami podejmowania decyzji, wchodzenia w relacje, naturalnymi talentami, a nawet takimi szczegółami jak sposób odżywiania czy otoczenie, które będzie wspierające każdemu indywidualnie. Więcej na ten temat można przeczytać tu.

Typy aury w Human Design

Jedną z ważniejszych informacji jaką można odczytać z grafu to typ aury, jaki posiadamy. Jest to pole elektromagnetyczne, które roztacza się wokół każdego z nas na około 1,5 metra z każdej strony i wchodzi w reakcję z innymi ludźmi, którzy są obok. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie, że jesteśmy istotami społecznymi, ponieważ duża część nas samych, komunikuje się z innymi w ten mechaniczny, niewerbalny sposób. Opanowanie tego poziomu komunikacji pomiędzy różnymi typami aury rozpoczyna się poprzez podążanie za swoją strategią działania. Wg Human Design mamy 4 typy aury u ludzi: Generatorów, których aura prowokuje innych do zadawania im pytań, tak by dali odpowiedź; Projektorów, których aura prowokuje do rozpoznania i zaproszenia ich; Manifestorów, których aura stawia wyzwania i inicjuje; Reflektorów, których aura prowokuje, by inni na nich spojrzeli i spytali o ich refleksję.

Strategia działania w Human Design

Kiedy mowa o indywidualnej strategii działania w oparciu o typ aury, mam na myśli sposób działania w świecie, który jest wolny od oporu, a równocześnie pozwala realizować swoje prawdziwe ja. Strategia nie jest filozofią, jest to sposób, w jaki zostaliśmy zaprojektowani do poruszania się w tym świecie. Ten element daje nam wgląd, w jaki sposób dany człowiek zarządza swoją energią i w jaki sposób wchodzi w reakcję z innymi ludźmi. Dotyczy to głównie tego, czy generuje energię i czy potrafi ona inicjować czy nie. Generatorzy i Manifestorzy to typy „energetyczne”, zaś Projektorzy i Reflektorzy to typy „nieenergetyczne”. W tym artykule przybliżę wam grupę Generatorów.

Generator i Manifestujący Generator

Generator to najliczniejsza grupa ludzi. Stanowi ją prawie 70% ludzkości. Generator charakteryzuje się tym, że posiada zdefiniowane centrum sakralne, które odpowiedzialne jest za siłę życiową, twórczość, kreatywność i płodność. Tutaj dodam, że obok Generatorów (37%) mamy również Manifestujących Generatorów (33%). Manifestujący Generator to taki pod typ Generatora. Różnią się one tym, że czysty Generator nie ma połączenia z gardłem odpowiedzialnym za manifestowanie i wyrażanie, a Manifestujący Generator takie połączenie ma. Później podam kilka różnic między nimi. Generator i Manifestujący Generator to typ budowniczego, który cały czas musi działać i tworzyć. Generator lubi pracować, a jak robi coś co kocha, to naprawdę uwielbia pracować. Tworzenie jest głównym pokarmem takich osób. Kiedy tworzą w zgodzie ze sobą, odczuwają satysfakcję na najgłębszym poziomie, ale kiedy nie działają w zgodzie ze sobą, to zalewa ich frustracja. Te dwa uczucia to taki radar, dzięki któremu można zobaczyć czy dany człowiek robi swoje czy się podkłada. Znani Generatorzy: Dalai Lama, Albert Einstein, Carl Gustaw Jung, Mozart, Oprah Winfrey, Meryl Streep Znani Manifestujący Generatorzy: Matka Teresa, Vincent van Gogh, Nietzsche, Kate Winslet, Alois Alzheimer

Aura u Generatora

Generator posiada otwarty, otaczający typ aury. Poprzez swoje zdefiniowane centrum sakralne roztacza wokół siebie twórczą energię życiową i zaprasza innych, aby z tej energii skorzystali. To dlatego Generator nie może narzekać na brak propozycji z zewnątrz. Inni ludzie chcą i potrzebują tej energii, by coś zbudować czy stworzyć na tym świecie. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ Generator sam z siebie nie powinien inicjować rzeczy, bo najprawdopodobniej zrobi to z głowy, a ona jest bardzo słabym doradcą, bo zazwyczaj działa z poziomu strachu. Generator posiada twórczą energię, ale musi ona zostać uruchomiona przez kogoś z zewnątrz.

Strategia działania u Generatora

Najlepszą strategią działania dla Generatora jest czekanie na wezwanie, na taki znak ze świata, na który będzie mógł zareagować i odpowiedzieć. Takim znakiem może być konkretna propozycja od kogoś np. Agata masz ochotę dziś na spacer? Chcesz pość do restauracji? Chcesz mieszkać w Polsce? Ale nawet śpiew ptaka, na który można zareagować uśmiechem, wzruszeniem.
„Generatorów musisz pytać tak jak delfickie kapłanki, inaczej nic nie dostaniesz” – Ra Uru Hu
Generator w swoim centrum sakralnym generuje codziennie potężną dawkę twórczej energii. Ta energia odnawia się codziennie i najlepiej jakby codziennie została w pełni zużyta. Kiedy tak się nie dzieje, zaczyna ona „zatruwać” daną osobę. Może objawiać się to w postaci problemów ze snem, nerwowości. Ale kiedy ta energia jest zużywana do czegoś, co dana osoba kocha robić, to może ona działać do późnych godzin, spać kilka godzin i rano wstać jak skowronek i powrócić do swojego działania. (Uwaga: Generator może działać do pełnego wyczerpania i pójść spać, tymczasem Manifestujący Generator dobrze jakby zatrzymał się, póki jeszcze ma trochę energii i wyczerpał ją do końca na czymś, co go wyciszy, np na poczytaniu książki przed snem).

Kiedy Generator będzie wiedział, że ma się za coś zabrać?

Dla Generatorów takim znakiem rozpoznawczym jest ich brzuch. W nim kryją się dźwięki, które informują o tym, czy ma na coś zasoby czy nie. Takie dźwięki to „aha”, „yhy”, „eee”. Jeśli dana osoba ma zasób do działania, to słyszy jasne „aha”, a jak nie, to „yyy”. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jest to reakcja mechaniczna. Nie wartościuje ona, nie ocenia. Pokazuje po prostu czy dana osoba ma na coś zasoby, czy nie. Taka uwaga: Generator, który raz wejdzie w jakiś projekt może utykać przy kolejnych elementach wdrożeniowych. Za każdym razem musi sprawdzać czy ma zasoby na kolejny krok, a zatem być aktywowany do kolejnego kroku. W praktyce ktoś musi mu złożyć propozycję, na którą będzie mógł odpowiedzieć. Generator ma taką zaletę, że wykonując coś, chce to zrobić perfekcyjnie. Dla odmiany Manifestujący Generator tego nie ma. Działa zazwyczaj bardzo szybko, od razu wychwytuje, co jest kluczowe do zrobienia, by był efekt. Czasem działa przez to „po łepkach”. Przez to niekiedy musi cofnąć się o krok, aby uzupełnić swoje przeoczenia.

Generator w relacji

Podejmowanie decyzji w parze Generatorów może wydawać się dziwaczne i zabawne. Gdy jedna osoba wpada na pomysł, to musi zapytać drugą osobę, co ona na to, w taki sposób, by otrzymać odpowiedź w postaci rezonansu z brzucha. Jako, że pomysł był z głowy tej pierwszej osoby, to potem ta druga osoba musi spytać tę pierwszą, jak tak naprawdę ona sama reaguje na swój własny pomysł. Jeśli obie zareagowały na „yyy”, to muszą powtórzyć całą procedurę od nowa, zmieniając nieco koncepcję. Dopiero w momencie, gdy obie strony mają jasne „aha”, mogą działać. Jeśli Generator wszedł w relację w zgodzie ze swoją strategią działania to i będzie potrafił ją zakończyć w poprawny sposób, bez poczucia winy czy obwiniania. Jeśli zaś wszedł w relację w sposób niezgodny ze swoją strategią działania, to opuszczenie relacji może wiązać się z ranami, które mogą o sobie przypominać przez 7 kolejnych lat. Takie rany mogą mieć negatywny impakt na przyszłe relacje. Najlepszą radą dla Generatorów jest, by wchodziły w relację ze swojego prawdziwego „ja”, zawsze poprzez rezonans.

Dziecko Generator

Kiedy dziecko Generator reaguje na różne sytuacje ze swojego sakrum, często może zostać odebrane jako niegrzeczne. „Aha” i „eee” są bardzo wyraziste, szczególnie to „eeee”:) Często ucisza się takie dzieci i nakłania, by mówiły słowami a nie tymi dźwiękami. Niestety konsekwencją tego jest zamknięcie drzwi do własnego sakrum. W następstwie takie dzieci przestają „słyszeć” same siebie i spada ich samoocena. Dziecko Generator jest zazwyczaj bardzo aktywne i cały czas czymś zajęte. Odpuszcza działanie dopiero w momencie, gdy całkowicie wyczerpane zaśnie. Forsowanie drzemek u takich dzieci, kiedy jeszcze nie wyczerpały swojej energii, jest dla nich trudne. Rodzi to frustrację u obu stron – dzieci i dorosłych. Dobrze, aby rodzice takich dzieci mięli świadomość, jak działa ten mechanizm. W ten sposób od maleńkości można uczyć dziecko zawiadywania swoją energią życiową, dzięki czemu taki człowiek nauczy się jak nią dysponować i jak podejmować dla siebie korzystne decyzje.

Kiedy Generator nie działa w zgodzie ze swoją strategią

Połowa Generatorów stacza wewnętrzną walkę z faktem, że nie mogą manifestować swoich pomysłów, co do własnego życia. Generator żyjący jako Manifestor jest bardzo łatwo do namierzenia, ponieważ uczuciem dominującym jest u niego frustracja. Wskazaniem jest, by tacy ludzie odpuścili swoje wyobrażenia, dotyczące togo, jakie to życie powinno być.  Tęsknoty i fantazje, które zazwyczaj są generowane przez ich otwarte centra, popychają ich do działania, do wcielania w życie tych idei. Niestety Generator często od małego uczony jest, by iść w świat i działać. A przez równoległy fakt tłumienia u niego od dziecka dźwięków z sakrum, zamiast reagować brzuchem, wpada on do głowy i stamtąd chce podejmować decyzje. Kiedy Generator inicjuje, jego energia utyka i nie może iść naprzód. To przyczynia się do tego, że umysł takiego człowieka wędruje do myśli, które uczepiają się koncepcji. Końcem końców jest wyczerpany, sfrustrowany i myśli, że jego praca nie ma znaczenia. Nie wie już sam czego chce.  Czasem przylepia się do takiego człowieka łatka, że ma słomiany zapał. Generator powinien wiedzieć, że na wszystko jest odpowiedni czas, wystarczy tylko zaczekać. Może zareagować na cokolwiek, co będzie miało z nim styczność. Dla początkujących takie ćwiczenie. W restauracji zamiast wymyślić co chce się zjeść, Generator może poprosić, by mu coś polecono. W ten sposób może sprawdzić, co na to jego brzuch. Jaki dźwięk się pojawi. Tu ważna informacja. Takich pytań Generator nie powinien zadawać sobie sam. To musi być impuls z zewnątrz. Podstawową wątpliwością Generatora jest: „Czy zostanę zapytany?” i „Czy jeśli będę czekać na wezwanie, cokolwiek się wydarzy?”. Główne strachy z jakimi spotka się, gdy zacznie postępować wg swojej strategii, to:
 • strach, że nikt go nigdy o nic nie zapyta, nie poprosi
 • strach przed nieznanym
 • strach, że nic się w jego życiu nie wydarzy a jego życie będzie w niebezpieczeństwie
 • strach przed utraceniem kontroli nad własnym życiem
 • strach przed porażką
Warto tu sobie przypomnieć o swojej otwartej, otaczającej aurze, która została tak zaprojektowana, by inni zadawali pytania. To pozwoli Generatorowi obserwować i w spokoju czekać na odpowiednie wezwanie – i żyć na luzie. Generatorzy to wybrańcy, którzy tworzą ten świat. To oni go budują. Wystarczy, że wyczekają na odpowiednie wezwanie i z miłością zaczną działać. Będzie w tym głęboka dla nich satysfakcja. Wtedy nic ich nie powstrzyma. Osobiście wierzę, że wezwania, które uruchomiają pochodzą właśnie z miłości. (Na podstawie książki Human Design: The Definitive Book of Human Design, The Science of Differentiation, Linda Bunnell, Ra Uru Hu)

Chcesz poznać swój osobisty portret psychologiczno-energetyczny?

Zapraszam po więcej informacji na stronę www.weronikaburban.pl Tekst: Weronika Burban

13 Comments

 1. Szanowna Pani Weroniko,
  Bardzo serdecznie dziękuję za ten artykuł, który odpowiedział na kilka moich pytań jako generatora manifestującego.
  Oczywiście proszę o więcej. 🙂
  Pozdrawiam.

 2. Mnie zastanawia skąd pojawił się Manifestujący generator. Nie wystarczył sam Manifestor i sam Generator? Czemu nie ma połączeń tego typu z innymi ? Po co istniejemy? Skoro 70% populacji to Generatorzy ?

  • Witaj, osobiście też mnie to zastanawia. W niektórych przekazach mówią, że są 4 typy ludzi, a w niektórych już, że 5 – tym samym nadając Manifestującemu Generatorowi oddzielną rangę. Ale na przykład u Projektorów też są podtypy i też wyraźne różnice, a mimo to się ich nie oddziela. MF i G, mimo rezonansu ze światem działają jednak inaczej. MF zdecydowanie szybciej działa i w mig wie co i jak, czasem coś po drodze spartaczy, ale jednak zadziała i stworzy od tak. A G będzie precyzyjnie działał, dokładnie, ale nie będzie aż w takim locie. Może widzę to wyraźniej, bo sama jestem MF:) pozdrawiam
   !

 3. Witam cieplutko, mam taką refleksje.. Czy jeśli ktoś jest generator em w tym życiu to czy i w następnym również nim będzie? Jeśli jest się generatorem to już na wieki nim się zostaje? 🙂

  • Witam, moim zdaniem nie. Wg mnie każde wcielenie jest o innej lekcji i innym doświadczeniu, a zatem percypowanie świata z różnej perspektywy energetycznej jak najbardziej się w to wpasowuje. pozdrawiam

 4. Mam problem, bo wg kalkulatora jestem generatorem, a nic ze mną nie rezonuje. Nawet nie rozumiem o co chodzi. Z opisu uważam się za projektora i czuję. Jak to ugryźć?

  • Witaj Ania, poza typem (m.in Generator, Projektor) jest bardzo wiele innych zmiennych w grafie, które mogą powodować różne „odmiany” przejawu typu. To trzeba by już zajrzeć szczegółowo w twój graf. / Ale też niekiedy zdarza się, że jest pomyłka w godzinie urodzenia: rodzice źle pamiętają, albo w urzędzie się pomylili – to tak od strony technicznej. Bardzo często też nie żyjemy ze swojego autentycznego ja: bo wychowanie, kultura itd i idziemy przez życie w nie swoich butach i co innego jest, a do czego innego przywykliśmy. No i z trzeciej strony: ja podchodzę do human design jak do eksperymentu, a nie jak do wyroczni. Finalnie i tak, najlepiej ty znasz siebie. Wszelkie systemy zewnętrzne, opinie zewnętrzne – są zewnętrzne. Traktuj je jako inspirację, ale słuchaj siebie. Pozdrawiam, Weronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera