MAPA ŚWIADOMOŚCI HAWKINSA I TECHNIKA UWALNIANIA

Czym jest świadomość i koncepcja Mapy Świadomości dr Davida R. Hawkinsa? Jaki wpływ na nasze życie i zdrowie mają towarzyszące nam na co dzień emocje oraz przekonania? Co robić, aby nie stać się ich ofiarą? Czym jest Technika Uwalniania i jak z niej korzystać? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu. Zachęcamy także do pobrania nagrań z ćwiczeniami „Uwalnianie emocji”, przygotowanych przez dr n. med. Marzannę Radziszewską-Konopkę.

David R. Hawkins był wybitnym psychiatrą, ale także nauczycielem duchowym. Razem z noblistą Linusem Paulingiem napisał „Orthomolecular Psychiatry”, książkę uważaną do dziś za jedną z najważniejszych z dziedziny psychiatrii. Hawkins wykładał między innymi na Oxfordzie i Harvardzie, a także w różnych grupach religijnych – w świątyniach katolickich, protestanckich czy buddyjskich klasztorach. Całe swoje życie poświęcił podnoszeniu ludzkiej świadomości. Jak sam twierdził, jego głównym celem było poszukiwanie najskuteczniejszych sposobów niwelowania ludzkiego cierpienia.  

Czym jest świadomość?

Mówiąc o Hawkinsie, trzeba wyjaśnić jedno bardzo ważne słowo. Świadomość. To słowo, którego używamy na co dzień, ale często nie zastanawiamy się nad tym, czym ona tak naprawdę jest i jaka jest jej rola w naszym życiu.

Aby mówić o świadomości, przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nasze ciało nie może doświadczać samego siebie. Nasza noga nie ma zdolności by sama z siebie doświadczyć faktu swojego istnienia, tego gdzie się znajduje, jaką ma wielkość i jakie są jej życiowe zadania.

No dobrze. W takim razie jak to możliwe, że wiemy co się dzieje w ciele? Informacji dostarczają nam zmysły. To one tak naprawdę zdają nam relację z tego, co się dzieje w nas. Jednak zmysły, podobnie jak części ciała – nie mają możliwości doświadczania samych siebie.

Doświadczanie ciała zostaje zarejestrowane fizycznie w mózgu, ale postrzeganie zachodzi w czymś o wiele większym niż sam mózg – w umyśle. To właśnie dzięki polu energii umysłu możemy doświadczać mózgu i ciała. Natomiast… Nasz umysł i myśli także nie są w stanie doświadczać samych siebie. Możemy tego wszystkiego doświadczyć wyłącznie dzięki polu energii, które jest bardziej rozległe niż sam umysł – dzięki świadomości.

Tak więc podsumowując – dzięki świadomości wiemy, co dzieje się w umyśle. Z kolei dzięki umysłowi odbieramy wrażenia zmysłowe i świat zewnętrzny.

Mapa Poziomów Świadomości

David R. Hawkins jest autorem koncepcji Mapy Świadomości.  Mapa ta i odwołania do niej znajdują się we wszystkich jego książkach. Hawkins wraz z zespołem badawczym stworzyli Mapę przy pomocy testu kinezjologicznego – mięśnie osoby poddawanej badaniu wzmacniały się w reakcji na zdanie prawdziwe i osłabiały, w przypadku usłyszenia zdania fałszywego.

Oto przykład, w jaki kalibrowano poszczególne elementy Mapy:

„Jeśli samo utrzymywanie się przy życiu wynosi 1, wtedy moc miłości przekracza 200?” – mięśnie badanego dają silną reakcję, wskazują odpowiedź twierdzącą.

„Miłość przekracza 300?” – mięśnie badanego wskazują ponownie „tak”.

„Przekracza 400?” – odpowiedź znowu na „tak”.

„Miłość wynosi 500 lub więcej?” – ponownie na „tak”.

Kalibracja miłości ustalona zostaje na poziomie 500. Liczba ta została potwierdzona na „tak” przez wszystkich badanych.

W jaki sposób poszczególne poziomy Mapy mogą wspierać nasze zdrowie i życie? W jaki sposób mogą nas osłabiać?

Na mapie, przy każdym poziomie widzimy strzałkę. Przełomowy jest poziom 200. To poziom Odwagi. Powyżej strzałka jest skierowana w górę. Poniżej – w dół. Co to oznacza? Strzałka do góry oznacza oddziaływanie mocy. Moc jest wspierająca i płynie ze Źródła. Wzmacnia nasz organizm i życie. Wszystkie poziomy powyżej 200 są nazywane “dobroczynnymi” – następuje tutaj uwolnienie endorfin, czemu towarzyszy uczucie szczęścia i przyjemności. Dominuje tutaj prawa półkula, nasze emocje są wspierające a system meridianów zrównoważony.

Z kolei strzałka w dół oznacza oddziaływanie siły destrukcyjnej, “ciągnącej w dół”. Dominuje tu lewa półkula, adrenalina, zwierzęce instynkty i reakcje zorientowane na przetrwanie. Człowiek na tych poziomach jest zestresowany, jego system meridianów zakłócony, a ciało podatne na choroby.

Mówiąc o Mapie Świadomości warto wspomnieć, że każdy z nas może być na różnych poziomach w zależności od danej sytuacji czy obszaru życia. Jedna osoba może być na poziomie wstydu w związku, na poziomie akceptacji w relacjach ze swoimi dziećmi, a na poziomie odwagi w pracy.

Czym jest choroba według Hawkinsa?

Choroba jest wołaniem naszej świadomości o zwrócenie uwagi na coś, nad czym trzeba popracować. Powinniśmy nauczyć się patrzeć na choroby jak na lekcje, które pojawiają się w naszym życiu  po to, abyśmy uzdrowili cząstkę siebie.

Choroba mówi: „Spójrz na mnie. Proszę, uzdrów to, co sobą oznaczam i symbolizuję. Ulecz winę, nienawiść do siebie i ograniczające formy myślowe. Proszę, wznieś się na odpowiedni poziom, by mnie pokochać, tak, abym została wyleczona”.  

Wg Hawkinsa powinniśmy podziękować swoim chorobom. Możemy np. dotknąć swojego ciała z akceptacją i miłością i powiedzieć: “Dziękuję Ci wrzodzie. Już rozumiem. Zmusiłeś mnie do przyjrzenia się sposobowi, w jaki potępiałem siebie, oraz temu, że siebie nie kochałem”.

W jaki sposób możemy namierzyć cząstki siebie, które wymagają uzdrowienia? Zamknij oczy i zastanów się czy istnieje w Twoim życiu coś, z powodu czego się boisz, masz poczucie winy, napięcie czy emocje, które Cię nie wspierają (pomocna w tym będzie Mapa – zobacz uczucia wykalibrowane poniżej 200, ze strzałką w dół).

Następnie postanów, że chcesz zamienić to, co niewspierające na to, co Cię wspiera. Kluczowa jest tutaj moc szczerej intencji, która wznosi całą energię świadomości i zestraja ją, w wyniku czego zaczynamy odbierać świat w inny sposób. Energia ta sprawia, że zaczynamy widzieć świat z poziomu współczucia, wybaczenia i uzdrowienia. Akceptacja jest tu kluczowym słowem. Trzeba wejrzeć we własną świadomość, być gotowym na wszystko to, co się zamanifestuje i zrozumieć, że cokolwiek dzieje się w naszym życiu, zachodzi po to, by zostało uzdrowione.

Choroba a umysł

Według Hawkinsa ciało zawsze robi to, w co wierzy umysł. Dzieje się tak dlatego, że energia naszych ciał fizycznych jest wykalibrowana na ok. 200, natomiast pole energii umysłu – nawet  na 499. Rozsądek, logiczne myślenie i intelekt są wykalibrowane na 300-400. Jaki wysuwa się z tego wniosek? Ciało robi to, co każe mu silniejszy od siebie umysł.

Każdy z nas jest zależny od tego, o czym myśli, w co wierzy i jakie są programy jego umysłu. Każdy z nas, od dziecka, jest poddawany programowaniu setki, jak nie tysiące razy. „Masz brzydkie uszy”, „W naszej rodzinie często choruje się na serce”, ” Otyłość jest częsta w naszej rodzinie”, „Jajka to sam cholesterol, a on wywołuje choroby serca”, „W twoim wieku musisz uważać na wątrobę” itp.

Podobnie umysł programuje się np. podczas oglądania telewizji (zwłaszcza wiadomości, reklam koncernów farmaceutycznych, producentów spożywczych i kosmetycznych). Warto dodać, że wg Hawkinsa czasami w mediach panuje „moda” na jakąś chorobę – poprzez ciągłe słuchanie o niej umysł daje się złapać w jej program, w jej system wierzeń i wszystko, co się za nią chowa. Wreszcie na skutek tego działania umysł nakazuje ciału zachorowanie i wytwarza odpowiednie symptomy.

Wszystko to odbywa się na poziomie podświadomości i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z funkcjonowania niektórych programów zapisanych w nas w ten sposób. Odbijają się one jednak później w naszym życiu.

Jak unieważniać niewspierające przekonania?

Przede wszystkim musimy być obecni w tu i teraz – obserwować swoje myśli i emocje po to, aby przyjrzeć się swojemu życiu i odnaleźć zakodowane w podświadomości programy choroby. Należy je chwytać i wyrobić w sobie nawyk natychmiastowego poprawiania ich poprzez wypowiadanie zdań prawdziwych, np.: „Jestem nieskończoną istotą, która nie jest od tego programu zależna”, „Ten program nie ma na mnie wpływu”, „Podlegam jedynie temu, o czym myślę”, „Unieważniam to. Nie jestem już od tego zależny. Zamiast tego wybieram miłość do siebie”.  

Technika Uwalniania

W przetransformowaniu niewspierających emocji i odczuć pomocna będzie technika uwalniania. Jej twórcą był Lester Levenson, a David Hawkins ją rozwinął i spopularyzował.

Jak stosować Technikę Uwalniania?

  1. Uświadom sobie destrukcyjne uczucie – nie próbuj przed nim uciekać, tłumić go czy wypierać.
  2. Bądź z nim w kontakcie – nic w nim nie zmieniaj, wyraź zgodę na to, co czujesz. Dzięki temu uwolnisz ukrytą za nim energię. Po prostu odczuwaj je bez obawiania się go, bez opierania się mu, bez potępiania go. Nie próbuj go zmieniać. Porzuć wszelkie osądy i pamiętaj, że to tylko uczucie (coś wyłącznie twojego, subiektywnego, wewnętrznego).
  3. Uczucie, któremu pozwalamy trwać i któremu się nie opieramy samo zniknie, kiedy wyczerpie się napędzająca je energia. Daj sobie na to czas.
  4. Pamiętaj, aby w czasie uwalniania i odpuszczania skupić się na uczuciu samym w sobie, a nie na towarzyszącym mu myślom. Ważne jest także to, aby starać się nie myśleć o samej technice, a po prostu wykonywać ją. Kiedy odnosisz wrażenie utknięcia w danym uczuciu, nie opieraj się mu – wczuj się w nie, pozwól mu trwać aż do jego całkowitego wyciszenia.
  5. Uwolnienie następuje w momencie, kiedy poczujesz lekkość i szczęście, niemal jak „na haju”. Oznacza to, że cała energia związana z destrukcyjną emocją czy odczuciem wyczerpała się.

Działanie Techniki Uwalniania

To, co zostaje przez nas w pełni uwolnione, znika z naszej świadomości. Właśnie dlatego często wydaje nam się, że stosowanie Techniki Uwalniania nie działa (zwłaszcza, że metoda ta jest niewiarygodnie prosta do zastosowania). Według Hawkinsa jest to bardzo powszechne zjawisko u osób, które rozwijają swoją świadomość. W związku z tym dobrze jest prowadzić notatnik, aby śledzić własne postępy – dzięki dziennikowi łatwiej możemy sobie przypomnieć jakie reprezentowaliśmy postawy zanim rozpoczęliśmy proces uwalniania.

Czasami z kolei to nasze własne ego stawia opór podczas stosowania Techniki. Jest tak, ponieważ uwalniamy programy, które stosowaliśmy przez całe lata i ego zwyczajnie nie chce dopuścić do zerwania z nimi. Wg Hawkinsa taka sytuacja wbrew pozorom oznacza postęp i przybliżenie do uwolnienia się od jego dominacji.

Dr David R. Hawkins twierdzi, że w którymś momencie każdy, kto stosuje tę technikę zadaje sobie pytanie: co się stało ze światem, że jest bardziej przyjazny do życia? Odpowiedź jest prosta – to nie świat się zmienił… To wewnętrzna transformacja i zmiana ograniczających przekonań sprawiły, że życie wydaje się być coraz piękniejsze. Zmienia się nie tylko nasza postawa, ale także rozwijają się zupełnie nowe umiejętności.

Przede wszystkim podczas stosowania Techniki wzrasta wewnętrzne poczucie sprawczości – zaczynamy realizować podjęte decyzje bez negatywnego nastawienia i strachu. Zmienia się postawa z „nie dam rady” na „potrafię”. Łatwiej jest osiągnąć życiową satysfakcję, gdy mamy poczucie, że wszystkie podejmowane przez nas decyzje są właściwe. Nie bez znaczenia jest także kwestia poszerzenia horyzontów, zwiększanie własnej uważności, rozwoju psychicznego i emocjonalnego, a także pojawienie się nowych talentów, o których istnieniu nie miało się wcześniej pojęcia,

Stosowanie techniki uwalniania jest rekomendowane przez dr n. med. Marzannę Radziszewską-Konopkę, specjalistkę Hakuj Zdrowie podczas Akademii Psychobiologii.

Kliknij tutaj, aby pobrać stworzone przez nią darmowe nagrania, które poprowadzą Cię przez tę technikę.

Tekst: Magdalena Marek, Dobro z Natury

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *