JAK WYKONAĆ TEST MIĘŚNIOWY?

Ciało nigdy nie kłamie. Jeśli nauczymy się słuchać naszego ciała i płynących z niego sygnałów, nie będziemy działać wbrew sobie. Okazuje się, że jest ono bardzo czułym wariografem, który potrafi odróżnić prawdę od nieprawdy, to co wspierające od tego co niewspierające, to co dla nas korzystne od tego, co niekorzystne.

Jednym ze sposobów na to, aby to sprawdzić jest test kinezjologiczny. Spopularyzował go dr David R. Hawkins. Był on wybitnym psychiatrą i nauczycielem duchowym, stworzył koncepcję Mapy Świadomości, spopularyzował i nauczał Technikę Uwalniania. Czy czytałeś nasz artykuł o Mapie Świadomości i Technice Uwalniania? Jeśli nie, kliknij tu.

Hawkins w swojej pracy badawczej wykorzystywał tzw. test kinezjologiczny (inaczej mięśniowy). Czym jest kinezjologia i test mięśniowy? Jak go prawidłowo wykonać i dlaczego nie zawsze działa? Jeśli zainteresował Cię ten temat, czytaj dalej.

Kinezjologia – co to takiego?

Kinezjologia to nauka o ruchu ciała człowieka (gr. kinesis – ruch i logos – uczyć się). W połowie XX wieku badania nad kinezjologią rozpoczął dr George Goodheart, który odkrył, że korzystne bodźce (takie jak zdrowe pożywienie czy dobre jakościowo suplementy) sprawiały, że mięśnie wzmacniały się, zaś negatywne bodźce (np. chemiczne słodziki) osłabiały je. W kolejnych latach naukowcy z dr Johnem Diamondem na czele doskonalili tę dyscyplinę. Sprawdzano nie tylko reakcje mięśni na żywność czy suplementy, ale także na emocje. Do jakich wniosków doszli naukowcy? Nasze mięśnie się wzmacniają, gdy testowana osoba jest uśmiechnięta i towarzyszą jej słowa pełne miłości. Z kolei mięśnie słabną w kontakcie ze słowami takimi jak “nienawidzę cię”, z odczuwaniem lęku, wstydu czy winy.

Dr David Hawkins zainspirował się tymi odkryciami i w 1975 roku rozpoczął badania nad reakcjami mięśni na pozytywne i negatywne bodźce.

Czym jest test mięśniowy?

Dr David R. Hawkins traktował test mięśniowy jako narzędzie, dzięki któremu można uzyskać prostą odpowiedź (tak lub nie) na zadane pytanie lub bodziec – osobę, przedmiot, ideę itd.

W praktyce test można przeprowadzić na 3 sposoby. Zawsze należy wykonywać go bez pośpiechu, w bezpiecznym i spokojnym miejscu. Najlepiej bez grającej muzyki i innych czynników, które mogą rozpraszać zarówno testowanego, jak i testującego.

Zdanie, które chce się zbadać pod kątem jego prawdziwości powinno zostać wypowiedziane w trybie oznajmującym w taki sposób, aby można było na nie odpowiedzieć „tak” albo „nie”. Co ważne – w przypadku pytania o przyszłość uzyskamy zawodne odpowiedzi. Przy pomocy tego narzędzia możemy odnosić się wyłącznie do przeszłości lub teraźniejszości.

Na co dzień test mięśniowy możemy wykorzystywać jako nasz własny personalizowany wykrywacz np. do sprawdzania korzystnych i niekorzystnych dla nas suplementów czy produktów żywnościowych, a także przede wszystkim do rozwijania swojej świadomości (np. poprzez sprawdzanie ograniczających przekonań).  

Jak wykonać test mięśniowy na kimś?

Test mięśniowy można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej opisywany w książkach Hawkinsa jest ten, do którego przeprowadzenia są potrzebne dwie osoby – testowana i testująca. Badane zdanie może być wypowiedziane przez każdą ze stron. Moment, w którym pacjent skupia się na danej myśli lub przedmiocie jest chwilą, w którym siła ramienia powinna być testowana przez badającego. Badany powinien mieć zamknięte oczy, zdjęte okulary i nakrycie głowy. Z ramienia używanego do testu powinno się ściągnąć biżuterię.  

    • Osoba badana stoi, ma wyprostowane plecy. Jedna ręka swobodnie wisi wzdłuż ciała, druga jest wyciągnięta równolegle do podłogi. Łokieć wyprostowany. To właśnie ta ręka posłuży nam do testu mięśniowego. 
    • Badający stoi za plecami badanego. Trzyma 2 palce na jego nadgarstku i pcha nimi jego ramię w dół. Może wypowiedzieć wtedy słowo “oporuj” lub “opór”. Badany w tym czasie powinien starać się opierać pchnięciu – tak by ramię nie opadło.

W przypadku gdy wypowiedziane zdanie jest nieprawdziwe lub wykalibrowane na Mapie Świadomości poniżej 200 – mięsień słabnie. Z kolei jeśli zdanie jest prawdziwe, pozytywne – mięsień zachowa swą siłę i nie opadnie pod naporem ucisku.

Na początek – zanim zaczniemy właściwy test, należy wykonać kalibrację, test próbny – tzn. poprosić badanego o wyobrażenie sobie jakiejś postaci, w stosunku do której ma wyłącznie pozytywne skojarzenia (może to być postać rzeczywista – np. kochająca żona lub historyczna – np. Jezus), a następnie dla zobrazowania różnicy – wyobrażenie sobie jakiejś źle kojarzącej się postaci (np. Adolf Hitler). Można dokonywać kalibracji także poprzez wypowiedzenie zdania, o którym wiemy, że jest prawdziwe i które wiemy, że jest fałszywe.

Jak wykonać test mięśniowy na sobie?

Test mięśniowy można wykonać także samemu na sobie. Hawkins wymienia dwa sposoby na to, jak to zrobić.

Pierwszy polega na podniesieniu jakiegoś ciężkiego przedmiotu z mebla, który znajduje się na wysokości talii. W celu odpowiedniego skalibrowania w pierwszej kolejności należy powiedzieć zdanie, które wiemy, że jest prawdziwe i podnieść przedmiot. Następnie dla kontrastu należy skupić się na fałszywym zdaniu i ponownie podnieść przedmiot. Po tej prostej kalibracji można przejść już do zadania pytania i sprawdzenia czy przedmiot podnosimy z łatwością (wówczas jest to zdanie prawdziwe) czy z trudnością (nieprawdziwe).

Drugi sposób to tzw. metoda okręgu. Należy ściśle złączyć ze sobą kciuk i środkowy palec (tak by stworzyć nimi okrąg). Następnie lekko zgięty palec wskazujący drugiej dłoni próbuje go rozłączyć. Jeśli bez problemu możemy kciukiem rozłączyć okrąg – badane zdanie nie jest prawdziwe. Z kolei jeśli okrąg jest trudny do rozłączenia – nasze mięśnie są silne, więc zdanie jest prawdziwe.

Dlaczego test mięśniowy nie działa?

Niezależnie od metody wykonania testu, czasami jego wyniki są przekłamane. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Oto niektóre z nich, które podał David R. Hawkins w książce “Technika Uwalniania”:

  • osłabiona kondycja osoby badanej (związana np. z długotrwałym stresem),
  • podświadoma chęć badanego, aby z jakiegoś względu zamaskować swoją odpowiedź,
  • badany może mieć złe skojarzenia związane bodźcami, które są obecne podczas badania (może to być np. ton głosu badacza lub zapach perfum, których ten używa),
  • wykalibrowanie osoby badanej na mniej niż 200,
  • obniżone funkcjonowanie grasicy badanego. W takiej sytuacji ojciec testu kinezjologicznego, dr John Diamond zaleca zastosowanie tzw. „uderzenia grasicy” (ang. „thymus thump”). Gruczoł grasicy znajduje się tuż za wierzchołkiem mostka i jest głównym regulatorem akupunkturowego systemu energetycznego ciała. Aby go wzmocnić, trzeba uderzać kilkukrotnie tę okolicę zaciśniętą pięścią (w tym czasie należy się uśmiechać i myśleć o czymś przyjemnym, np. o ukochanej osobie). Przy każdym kolejnym uderzeniu można powiedzieć „ha-ha-ha”.

Ważne są intencje

Siła naszych mięśni i nasze ciało nie kłamie. O czym należy pamiętać podczas wykonywania testu? Przede wszystkim o tym, aby korzystać z testu zawsze w imię najwyższego dobra, z pozytywnymi intencjami. Hawkins podkreślał, że w klinicznych sytuacjach osobiste pytania mogą być zadawane wyłącznie wówczas, gdy jest to związane z celami terapeutycznymi pacjenta.

Test kinezjologiczny jest ściśle powiązany z innymi technikami stosowanymi przez dr Hawkinsa w swojej pracy. Jedną z nich jest Technika Uwalniania, o której przeczytasz tutaj.

Tekst: Magdalena Marek, Dobro z Natury


☎  Telefon: +48 696 256 086

One Comment

  1. Jakie to jest ciekawe. Właśnie czytam Siła czy Moc Hawkinsa. Mam ciarki na plecach i czuje jakbym miał od nowa się narodzić 🙂 Ten test zdecydowanie mi się może przydać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.