PSYCHOTRAUMATOLOGIA WIELOPOKOLENIOWA – wywiad z prof. Franzem Ruppertem

Trauma niesie się przez generacje. Przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jeśli rodzice doświadczyli traumy, to jest wielce prawdopodobieństwo, że ich dzieci również będą obarczone tą traumą i będą osobami straumatyzowanymi. Przez wiele lat to założenie było główną koncepcją prof. Franza Rupperta, niemieckiego psychologa pracującego metodą ustawień systemowych. Ostatnio jednak w swoim podejściu odszedł od tak mocnego skupiania się na systemowym przekazie rodzinnym, a zajął tematem traumy tożsamości danej osoby. Co to oznacza?

Jaki wpływ ma na mnie trauma?

Główne pytanie tego nowego podejścia jest: Jaki to miało na mnie wpływ? Skąd wiem, że doświadczyłem traumy? Profesor podaje dwa sposoby, aby to sprawdzić. Po pierwsze można zapytać swoich rodziców jak przebiegał poród i ciąża, czy było się chcianym dzieckiem etc. Po drugie można obserwować symptomy w swoim ciele i psychice, jeśli takie się pojawiają. Posłuchajcie.

 

 

prof. Franz RuppertProf. Franz Ruppert jest psychoterapeutą, wykładowcą i profesorem psychologii na uniwersytecie Katholische Stiftungsfachhochschule w Monachium; autor książki „Wczesna trauma. Rozpoznawanie i uwalnianie”.

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje od nas na swoją skrzynkę mejlową? Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter

Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie

REALIZACJA FILMOWA:
http://www.burbanfilm.pl
https://www.facebook.com/burbanfilm

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera