Wczesna trauma. Co dzieje się z naszą psychiką po jej doświadczeniu? Traumatyczne przeżycia z okresu płodowego mogą mieć olbrzymi wpływ na nasze dorosłe życie. Zaznaliśmy trudności już w brzuchu matki, nie było więc wyboru – bardzo wcześnie odseparowaliśmy się od swoich emocji i lęków. Koncentrowaliśmy się wówczas wyłącznie na tym, aby przetrwać. W wyniku tych trudnych przeżyć straciliśmy kontakt ze sobą i przestaliśmy czuć się jednością. Niemiecki psycholog, profesor Franz Ruppert, nazywa to traumą tożsamości.
Wczesna trauma, a próba aborcji
Profesor podaje przykład niechcianych dzieci, na których dokonywano prób aborcji. W psychice takich osób uformowały się wzorce z czasów, kiedy czuły się niechciane, niepotrzebne. W dorosłym życiu mają one w sobie głęboko zakorzenione poczucie zagrożenia (np. boją się, że mogą zostać zamordowane), żyją w permanentnym lęku.
Prof. Franz Ruppert – dyplomowany psycholog, psychoterapeuta, jest profesorem na Katholische Stiftungsfachhochschule w Monachium oraz prowadzi własną praktykę. Autor licznych publikacji dotyczących tematu traumy i pracy ustawieniowej, będących centralnym punktem jego zawodowych zainteresowań. Prowadzi w Niemczech i na całym świecie regularne grupowe seminaria grupowe dotyczące rozwiniętej przez niego metody terapii traumy.
Chcesz otrzymywać raz miesiącu pakiet najnowszych odcinków na swoją skrzynkę mejlową?
Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter
Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie
REALIZACJA FILMOWA:
http://www.burbanfilm.pl
https://www.facebook.com/burbanfilm