Co to jest totalna biologia?

Na naszej stronie jest sporo wywiadów poświęconych Totalnej Biologii oraz cały obszerny kurs video online dotyczący tego obszaru (Akademia Psychobiologii). Dlaczego wybraliśmy Totalną Biologię? Co to w ogóle jest?

Totalna Biologia – początki

Zacznijmy od początku. Totalna Biologia ewoluowała podobnie jak Recall Healing czy Biologika od Germańskiej Nowej Medycyny, nauki którą stworzył dr Ryke Geerd Hammer. Z moich obserwacji wynika, że wszystkie te nauki mówią mniej więcej o tym samym. Po prostu każdy z twórców, poza indywidualną nazwą, dodał 3 grosze od siebie, kładąc nacisk na inny element. Nie mniej w Polsce najbardziej przyjęła się nazwa Totalna Biologia.

Ale wracając do dr Hammera.  Był on internistą i pracował jako klasyczny lekarz w Niemczech. Niestety w jego życiu wydarzyła się tragedia, która na zawsze odmieniła jego losy. Syn dr Hammera pewnego dnia został postrzelony i przez klika następnych miesięcy walczył o życie. Starcie zakończyło się śmiercią. Dr Hammer bardzo dotkliwie przeżył stratę syna. Te doświadczenia przełożyły się u niego bezpośrednio na chorobę, a dokładnie na raka jądra. Dr Hammer dostrzegł związek między konkretnym odczuwaniem, które mu towarzyszyło, a chorobą. Postanowił to zbadać i na podstawie obserwacji kolejnych 10 tysięcy przypadków dokładnie określił system praw biologicznych, którym wg niego, podlegają wszystkie zachorowania w medycynie.

Każda choroba ma sens biologiczny

Upraszczając, chodzi o to, że każda choroba ma swój sens biologiczny. Choroba nigdy nie jest wynikiem przypadku. Z punktu widzenia biologii najważniejsza jest praca mózgu. Jeżeli mózg jest zbytnio obciążony nadmiernym stresem, z którym nie jest sobie w stanie poradzić (dla każdego kryje się za tym coś innego), to sprowadza go na poziom ciała. Przez miliony lat ewolucji wytworzyliśmy skuteczne biologiczne programy przetrwania. Mózg musi przetrwać. To, gdzie ten stres zostanie sprowadzony, jest ściśle przemyślanym działaniem.

Prawa Totalnej Biologii

To precyzyjne działanie mózgu automatycznego zostało opisane i usystematyzowane przez dr Ryke Geerd Hammera i nazwane 5 prawami natury, jak również przez jego uczniów. Byli nimi m.in. Cloude Sabbah – twórca Totalnej Biologii, Gilberta Renaud – twórca Recall Healing, czy Roberta Barnei – twórca Biologiki. Każdy z nich rozwinął metodę o kolejne elementy.

Pokrótce o 5 prawach natury:

  • pierwsze prawo natury mówi, że wszystkie choroby poprzedzone są wstrząsem emocjonalnym, z którym sobie nie radzimy emocjonalnie;
  • drugie prawo mówi o tym, że każda choroba składa się z dwóch faz, na które przekłada się bezpośrednio przeżywanie przez nas konfliktu: faza aktywna i naprawcza. To w której objawią się symptomy chorobowe to już bardziej złożony temat;
  • trzecie prawo natury mówi o tym, że wszystkie nasze tkanki i organy wytworzyły się w toku ewolucji z trzech listków zarodkowych: endodermy, mezodermy i ektodermy;
  • czwarte prawo natury mówi o tym, że mikroby (grzyby, bakterie, wirusy) działają tylko w fazie naprawczej i jest celowe. Ich rolą jest „naprawienie” organizmu i przywrócenie do stanu sprzed choroby;
  • piąte prawo natury mówi o tym, że wszystko co powyżej jest sensownym działaniem biologii;

Totalna biologia – czy z każdej choroby da się wyleczyć?

Ta wiedza jest niezwykle pomocna przy rozwiązywaniu konfliktów biologicznych. Dzięki niej jak po nitce do kłębka, od symptomów chorobowych (choć nie tylko, ale o tym innym razem), możemy dotrzeć do prawdziwej przyczyny choroby, czyli do konkretnego konfliktu psychicznego, do zblokowanych emocji. Rozwiązanie takiego konfliktu prowadzi do uzdrowienia. To tak bardzo upraszczając. Każdy z wymienionych wyżej przedstawicieli ma swoją teorię na temat tego,  czy z każdej choroby możemy się wyleczyć.

Zależy to od kilku czynników, m.in. od tego w jakim stadium jest choroba, w jakim stanie jest organizm w ogóle no i przede wszystkim, od gotowości psychicznej do zmierzenia się z problemem. Nasza prelegentka, dr n.med. Marzanna Radziszewska-Konopka, twórczyni psychobiologii, która uczyła się chyba u wszystkich wyżej wymienionych twierdzi, że celem nie jest samo uzdrowienie, a rozwój świadomości. Uzdrowienie to bonus. Podkreśla przy tym jednak, że problemy należy rozwiązać na poziomie transcendentalnym. Praktyczne rozwiązania mogą przynieść chwilową ulgę, ale nie załatwią tematu. Nie zawsze da się uzdrowić z choroby na poziomie ciała. Zawsze jednak jest możliwe odnalezienie wewnętrznego spokoju i zgody na to, co jest, a to uzdrowienie duszy.

W kolejnych artykułach przybliżymy wam na przykładach, jak działają mechanizmy powstawania choroby z punku widzenia m.in. Totalnej Biologii. Zapraszamy.

Tekst: Weronika Burban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera