Miłość i zakochanie – używamy tych słów na co dzień, ale często mylimy ze sobą te dwa pojęcia.
Według dr Davida R. Hawkinsa, w stanie zakochania tracimy dostęp do racjonalnego umysłu – tak naprawdę jest to stan ubezwłasnowolnienia. Z kolei miłość… Miłość to coś więcej – to stan istnienia, w którym jesteśmy chętni do bezinteresownej pomocy. To właśnie miłość posiada zdolność do podnoszenia innych na duchu i dokonywania wielkich czynów dzięki czystości swoich pobudek.
Miłość wg Huny i Hawajczyków
Pewnie znasz hawajskie słowo Aloha. Używa się go jako pozdrowienia, ale ma także drugie znaczenie – oznacza miłość i szczęście. Według Huny jeśli nauczymy się kochać, będziemy żyć szczęśliwie. Miłość daje wolność. Nie mówimy „być kochanym to być szczęśliwym” – mówimy „kochać to być szczęśliwym”.
Posłuchaj jak Marta Gierczyńska, nauczycielka hawajskiego masażu Lomi Lomi Nui mówi o tym, że aby doświadczać miłości trzeba nauczyć się przede wszystkim dawać ją samemu sobie.
Miłość wg Psychobiologii i Totalnej Biologii
Czasami nie potrafimy kochać i tworzyć zdrowych relacji, ponieważ rządzą nami różnego rodzaju programy, które zakodowały się w naszym nieświadomym automatycznym mózgu.
W jaki sposób mogły się zakodować? Na przykład może ma to związek z jakąś historią rodową. Bardzo często to, co przeżyli nasi przodkowie może wpływać na nasze postrzeganie związków i blokować tworzenie zdrowych i opartych na szacunku relacji.
Warto poszukać także przyczyn w okresie Projektu-Celu. Na okres ten liczy się czas na 9 miesięcy przed poczęciem, całą ciążę oraz pierwszy rok życia dziecka. Wszystko to, co w tamtym okresie przeżywali i doświadczali rodzice, staje się później psychologicznym konfliktem potomków. Jeśli np. rodzice w tym czasie się kłócili czy mama została opuszczona przez tatę – wszystko to może mieć wpływ na relacje, jakie ich dziecko będzie budowało w swoim dorosłym życiu.
Posłuchaj licznych przykładów, które podaje w filmie dr n. med. Marzanna Radziszewska.
Tekst: Magdalena Marek