Wiele par traktuję psychoterapię jako ostatnią deskę ratunku dla ich relacji. Jednak nad wspólnym spotkaniem z terapeutą można zacząć się zastanawiać na różnych etapach kryzysu; nie tylko wtedy, gdy zawiodą wszystkie inne opcje. O tym, jakie sygnały mogą skłonić do podjęcia psychoterapii par, piszemy w poniższym tekście.
Z jakimi trudnościami warto przyjść na terapię par?
Psychoterapia par jest formą terapii, w której pacjentem jest sama relacja. Dlatego też o wizycie u terapeuty par warto myśleć, gdy problem dotyczy samego związku, nie zaś tylko jednej jego strony. Naturalnie, gdy jedna połówka pary mierzy się z osobistymi problemami, wpływają one na całą relację. Jednak w takich sytuacjach terapeuci częściej zalecają pracę indywidualną z pacjentem, a psychoterapię par dołączają dopiero po pewnym czasie.
Na samej terapii par najczęściej pracuje się nad problemami relacyjnymi, przez które dwie bliskie sobie osoby oddalają się od siebie. Co może na nie wskazywać?
- Trudności z zaufaniem wobec partnera, które skutkuje ciągłym poczuciem niepewności w związku.
- Poczucie braku równowagi w relacji – na terapię często udają się pary, w których jedna strona wyraźnie dominuje, a druga boryka się z poczuciem niskiej wartości. Brak równowagi może też objawiać się nadopiekuńczością lub poczuciem zależności emocjonalnej od drugiej osoby.
- Silne uczucie zazdrości wobec partnera, połączone na przykład z potrzebą kontroli.
- Wrogość, wzajemne obwinianie się za przeszłe problemy – co bardzo często objawia się w trakcie
konfliktów. - Poczucie chłodu, dystansu – może mieć ono różne przyczyny, ale samo w sobie jest bardzo mocnym
sygnałem, że w relacji dzieje się coś złego. - Poczucie frustracji, niezdolności do wspólnego radzenia sobie z trudnościami.
Emocje te nie zawsze biorą się wyłącznie z konfliktu między dwiema osobowościami. Główną rolę często
odgrywa to, co dookoła pary. Możliwe, że jedno z Was odczuwa silny stres w pracy i przekłada się to na Waszą relację. Być może mierzycie się z żałobą lub, wręcz przeciwnie, przechodzicie przez kolejny punkt zwrotny w Waszym życiu, na przykład w związku z narodzinami dziecka albo daleką przeprowadzką.
Każda wymagająca sytuacja może być źródłem napięć w związku, dlatego warto obserwować to, jak czujecie się w relacji oraz monitorować uczucia wobec swojego partnera. To one są najlepszym sygnałem, że warto zastanowić się nad psychoterapią par.
W jakich sytuacjach psychoterapia par może nie przynieść oczekiwanych efektów?
Są też sytuacje, w których wspólna terapia nie jest najlepszym wyborem – i dobry terapeuta od razu o tym powie.
- W związku dochodzi do przemocy między partnerami.
- Przynajmniej jedna strona związku mierzy się z nieleczonymi zaburzeniami psychicznymi lub
uzależnieniem. - Jedna ze stron nie wyraża chęci zaangażowania się w terapię.
- Jedna lub obie ze stron mają trwający wciąż romans.
Psychoterapia par w poradni Konteksty
Jeśli dostrzegacie sygnały, że Waszą relację dotknął kryzys i nie czujecie się na siłach, aby samemu sobie z nim poradzić; zachęcamy do konsultacji z terapeutami par z poradni Konteksty.
Na stronie https://konteksty.net/psychoterapia-par-konteksty znajdziecie dodatkowe informacje, które pomogą Wam w podjęciu decyzji.
* Artykuł partnera