CZYM JEST CHOROBA? – wywiad z dr. Partapem Chauhanem

Dr Partap Chauhan zachęca, aby przyjrzeć się budowie angielskiego wyrazu określającego chorobę – disease. “Ease” oznacza ulżyć, odciążyć, natomiast przedrostek “dis” zmienia znaczenie słowa na przeciwne.

Ajurweda a choroba

Czym według ajurwedy jest choroba? Przede wszystkim stanem braku równowagi. Ludzki organizm funkcjonuje na czterech poziomach: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym. Choroba oznacza dolegliwość lub brak równowagi na którymkolwiek z tych poziomów.

W podejściu ajurwedyjskim ważne jest, aby znaleźć prawdziwą przyczynę choroby – dopiero wtedy chory może uzyskać prawdziwe uzdrowienie. Trzeba pamiętać o tym, że czasami np. fizyczne objawy, takie jak swędzenie czy egzema, mogą mieć przyczyny duchowe lub emocjonalne.

 

dr Partap Chauhan – jest lekarzem ajurwedyjskim – Ayurvedacharyą, autorem i wykładowcą. Ukończył Ayurvedę na Uniwersytecie w Delhi. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Jiva Ayurveda w Faridabad w Indiach, gdzie stoi na czele wszystkich działań medycznych i farmaceutycznych. Jest ekspertem w leczeniu tzw. chorób nieuleczalnych i w farmakologii i Rasashastra, pionierem w stosowaniu nowoczesnych technologii do starożytnej nauki Ayurwedy – w 1995 r. stworzył stronę internetową z bazą wiedzy na temat Ajurwedy (www.jiva.com) i założył pierwsze na świecie Ajurwedyjskie Centrum Telemedycyny, gdzie setki lekarzy udzielają bezpłatnych porad i konsultacji zdrowotnych.

 

Chcesz otrzymywać raz miesiącu pakiet najnowszych odcinków na swoją skrzynkę mejlową?
Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter

Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie

REALIZACJA FILMOWA:
http://www.burbanfilm.pl
https://www.facebook.com/burbanfilm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.