CZYM JEST CHOROBA? – Anija Miłuńska

Choroba dziecka. Do tego choroba w czasach, kiedy nie było jeszcze dostępu do wielu informacji w Polsce. Różne alternatywne metody nie były znane, a medycyna akademicka rozkładała ręce. Złość, poczucie winy, zwątpienie. Zapewne to pierwsze uczucia, które się pojawiają, kiedy słyszymy nieprzychylną diagnozę i z którą na dodatek nie wiele da się zrobić.

A jednak Anija Miłuńska wraz z mężem podeszli do tematu nieco odmiennie. Zamiast poddać się tym negatywnym uczuciom, potraktowali chorobę jako nauczyciela. Wyszli z założenia, że nawet małe dziecko przechodzi swój duchowy proces, którego rytm akurat dyktuje choroba. Jako rodzice starali się minimalizować cierpienie chłopca, ale nie odbierali mu doświadczenia płynącego z tego.

Fascynujące spojrzenie kobiety, która towarzyszyła swojemu synowi niemal od maleńkości w tym trudnym temacie. Wewnętrzna mądrość i akceptacja do procesu jakim jest choroba.

Choroba to ważny duchowy proces

Kiedy nikogo nie obciąża się winą, ani siebie, ani warunków zewnętrznych, to robi się przestrzeń na to, aby doświadczyć ważnego duchowego procesu, który wydarza się w ciele – słyszymy w wywiadzie.

Anija Miłuńska mówi o chorobie również z perspektywy filozoficznej.

Dlaczego uważa się, że ciało jest gorsze od duszy? Wg niej to dusza się ucieleśnia i na czas bycia z ciałem stanowią jedność. Kruchość ciała i jego granice są bezcennym doświadczeniem i to nie przypadek, że dusza chce stać się ciałem, chce doświadczać cielesności. Nie ma dualizmu między duchem a ciałem.

Jeśli doświadczasz choroby, to przechodzisz ją na wszystkich poziomach, jako jedność. Choroba dotyka wszystkich poziomów. I tak jak umysłem potrafimy się oddzielić od życia, tak ciało tego nie potrafi. Ciało przywraca do rzeczywistości.

Anija Miłuńska  z wykształcenia filozofka, przez wiele lat praktykowała buddyzm zen a także inne formy medytacji, zgłębiała rdzenne duchowe tradycje, aby wreszcie odnaleźć korzenie europejskiej duchowości w kulturze Starej Europy. Przywraca światu współczesną wersję mitu Bogini oraz sposób celebrowania życia w zgodzie z rytmem: życie – śmierć – odrodzenie. Stworzyła autorską metodę głębokiej transformacji poprzez pracę z baśniami i mitami, z energiami żywiołów, totemami i uzdrawiającą mocą kręgu. Od 1998 roku prowadzi kręgi, warsztaty, ceremonie oraz inicjacje dla kobiet i dziewczynek, od 2009 – również dla mężczyzn. Poprzez taniec i medytacje uczy wchodzenia w kontakt z energią i rytmem ziemi. Kocha drzewa, kwiaty i wszystkie istoty roślinne, od których uczy się, w założonym przez siebie ogrodzie – sztuki życia w zgodzie z życiem.

 

Chcesz otrzymywać pakiet najnowszych odcinków na swoją skrzynkę mejlową?
Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter

Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie

REALIZACJA FILMOWA:
http://www.burbanfilm.pl
https://www.facebook.com/burbanfilm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.