ZABURZENIA ODŻYWIANIA WG TOTALNEJ BIOLOGII

Zrównoważona dieta, ćwiczenia fizyczne, suplementy. Wielu osobom wydaje się, że to wszystko wystarczy, by zachować zdrowie. Dziwią się, że chorują, bo wydaje im się, że odpowiednio dbają o siebie. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że wszystkie wymienione wyżej sposoby to szukanie rozwiązania swojego problemu zdrowotnego na zewnątrz, zamiast w sobie.

Wpływ emocji i przekonań na zdrowie

Kiedy spojrzymy na kwestię zdrowia i choroby z punktu widzenia Psychobiologii – okazuje się, że chorobom można zapobiegać poprzez profilaktykę, taką jak praca z emocjami i destrukcyjnymi przekonaniami. Może odbywać się to np. podczas sesji z psychologiem, psychoterapeutą czy coachem. Istotne w procesie mogą okazać się także różne ścieżki rozwoju osobistego czy duchowego.

Oczywiście wszystkie wymienione na początku artykułu czynniki też są istotne, ale nie możemy zapomnieć o najważniejszym z nich – o pracy nad sobą.

Czym jest profilaktyka wg medycyny akademickiej a czym wg Psychobiologii? Zapraszamy do posłuchania dr n.med. Marzanny Radziszewskiej-Konopki.

Zaburzenia odżywiania wg Totalnej Biologii

Wśród zaburzeń odżywiania znajdziemy nadwagę, niedowagę, bulimię, anoreksję i ortoreksję. W Polsce w dalszym ciągu niewiele mówi się o ortoreksji – patologicznej obsesji na punkcie zdrowego odżywiania. Jak widać – przesada także może prowadzić do pogorszenia samopoczucia.

Każdy z nas jest inny. Jeden bardzo mało je i jest szczupły, drugi całymi dniami głoduje i ma nadwagę. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym z czego to może wynikać?

Z punktu widzenia Psychobiologii jedną z możliwych przyczyn zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej może być konflikt porzucenia. Mógł się on uaktywnić np. jeśli mama w ciąży czuła się porzucona przez tatę lub dziecko bezpośrednio po porodzie było oddzielone od matki – np. z powodu konieczności przeniesienia go do inkubatora.

O czym jeszcze może świadczyć nadmiar tłuszczu? O tym, że czujesz się niedoceniany. W takiej sytuacji Twój automatyczny nieświadomy mózg poprzez zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej chce sprawić, że staniesz się bardziej widoczny.

Nadwaga i niedowaga to lustrzane odbicia tych samych konfliktów. Nadwaga jest związana z walką, z kolei niedowaga z ucieczką. Aby być dobrym w walce, należy być dużym, aby szybko uciekać – drobnym.

Zapraszamy do obejrzenia darmowego odcinka wprowadzającego do tematyki odżywiania z punktu widzenia Psychobiologii.

Możesz studiować Psychobiologię bez wychodzenia z domu. Chcesz dowiedzieć się więcej o kursie Akademia Psychobiologii Online?

Zobacz cały pakiet Akademii Psychobiologii Online

Istnieje także możliwość skorzystania wyłącznie z modułu poświęconego zaburzeniom odżywiania. W jego skład wchodzi 10 filmów (to ponad 5 godzin wiedzy). Dodatkowo w ramach modułu uzyskasz dostęp do aż 6 ćwiczeń z Techniki Uwalniania w formacie mp3.

Zobacz 10 moduł Akademii Psychobiologii Online – Zaburzenia odżywiania

Tekst: Magdalena Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *