TRAUMA TOŻSAMOŚCI – wywiad z prof. Franzem Ruppertem

Różne przykre zdarzenia w naszym życiu oraz pojawiające się przy tym trudne emocje mogą sprawić, że poczujemy się przeciążeni i odetniemy się od własnego czucia. Odcięcie się od własnych uczuć, zablokowanie ich może sprawić, że tę pustkę po nich będziemy chcieli zapełnić w inny sposób. Zamiast koncentrować się na swoim wnętrzu szukamy rozwiązania na zewnątrz. Takie atrybuty jak poczucie bezpieczeństwa, miłość, energia są poszukiwane w okolicznościach zewnętrznych ponieważ jesteśmy odcięcie od własnego źródła, własnych zasobów.

Brak tożsamości może się przejawić w nadmiernej konsumpcji

Przejawia się to na przykład  nadmierną konsumpcją, zakupami, używkami albo wlepianiem się w drugiego człowieka, jakby to miało zastąpić nas samych. To zjawisko zostało nazwane przez niemieckiego psychoterapeutę prof. Franza Rupperta, Traumą Tożsamości. Wg niego jest ono prawdopodobnie kolebką wszelkich traum jakich doświadczamy.

prof. Franz RuppertProf. Franz Ruppert jest psychoterapeutą, wykładowcą i profesorem psychologii na uniwersytecie Katholische Stiftungsfachhochschule w Monachium; autor książki „Wczesna trauma. Rozpoznawanie i uwalnianie”.

Chcesz otrzymywać pakiet najnowszych odcinków na swoją skrzynkę mejlową?
Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter

Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie

REALIZACJA FILMOWA:
http://www.burbanfilm.pl
https://www.facebook.com/burbanfilm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera