„Szczęśliwe dzieciństwo” nie zawsze szczęśliwe?

Czy dzieciństwo może determinować nasze postawy życiowe w dorosłości? Wg większości nauk o człowieku – tak. Również Psychobiologia zwraca uwagę na to, jak ważnym okresem są pierwsze lata naszego życia. Czasami zdarza się, że doświadczone zdarzenia były tak trudne, że włączamy mechanizmy obronne – wypierając je lub tłumiąc towarzyszące im emocje.

Często kiedy wracamy pamięcią do dzieciństwa wydaje nam się, że było ono “szczęśliwe”. Porównujemy swoją sytuację z innymi osobami i myślimy: “Nie było tak źle: rodzice nie nadużywali alkoholu, mieliśmy gdzie mieszkać i co jeść, w domu nie było przemocy i poniżania”. A jednak istnieje cały wachlarz subtelnych form wykorzystywania, które mogą mieć traumatyczne skutki rzutujące na całe nasze dorosłe życie. To może być np. brak okazywania uczuć przez rodziców, presja by odnosić same sukcesy lub zmuszanie do pewnych zachowań, które tworzą emocjonalny pancerz i sprawiają, że odcinamy się od naszych prawdziwych uczuć. Jednym z nich może być np. zmuszenie do powstrzymywania płaczu i do tego by być “dzielnym”.

Te doświadczenia budują nasz bagaż przekonań i postaw życiowych. Jeśli chcemy przyjrzeć się im z boku i świadomie je zmienić, potrzebny jest wgląd kogoś z zewnątrz, kto nie jest emocjonalnie zaangażowany w nasze problemy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie dzieciństwa na dorosłe życie i o roli konsultanta Psychobiologii? Zachęcamy do wysłuchania naszej specjalistki, dr n. med. Marzanny Radziszewskiej-Konopki.

Jeśli zainteresowała Cię Psychobiologia i chcesz podjąć naukę w Akademii Psychobiologii online, zobacz przygotowane przez nas kursy: https://hakujzdrowie.pl/kursy/course/akademia-psychobiologii/

Chcesz zobaczyć darmowy film z wykładem “Wprowadzenie do Psychobiologii”?
Kliknij tutaj: https://psychobiologia.hakujzdrowie.pl/

Aby dostawać od nas najnowsze informacje o kursach i darmową wiedzę zapisze się na newsletter.

Realizacja filmowa:
http://www.burbanfilm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera