Zapytaliśmy prof. Rupperta, światowej sławy psychologa pracującego metodą ustawień systemowych, o to w jaki sposób można zapobiegać wczesnej traumie? Czy możemy zastosować jakieś działania prewencyjne w tym temacie?
Prof. Ruppert zwraca uwagę, na to że wczesna trauma jest zazwyczaj przekazywana od rodziców, którzy sami doświadczyli takiej traumy w swoim dzieciństwie. Wynika z tego to, że najlepiej byłoby, rozwiązać swoje problemy zanim będzie się posiadało potomstwo i z czystą kartą wystartować do nowej roli. Niestety mało kto tak robi, choć byłby to idealny scenariusz. Częstszym rozwiązaniem jest praca nad sobą, kiedy już zostaliśmy rodzicem. Dziecko naturalnie motywuje i przyspiesza ten proces, ponieważ jak lustro pokazuje nam, co nie do końca działa harmonijnie w nas samych.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który zwraca uwagę prof. Ruppert, jest opieka lekarska w czasie ciąży i podczas porodu. Z punktu wiedzenia profesora nadgorliwie stosuje się procedury medyczne: inwazyjne testy i badania. Podczas porodu nie zwraca się w dość uwagi na aspekty psychologiczne, np poczucie bezpieczeństwa czy nawiązanie więzi między matką a dzieckiem. Nadal zmierzenie i zważenie dziecka w większości szpitali jest ważniejsze niż czułe objęcia i pierwszy kontakt.
Zwrócić matkom kompetencje w sprawie porodu
I kolejna uwaga. Prof. Ruppert zwraca uwagę, by kobietom zwrócić kompetencje dotyczące ich samych i ich dzieci. Lekarze, ginekolodzy, położne zamiast narzucać swoją wolę, powinny stać w roli doradców. Powinni wspierać kobietę w decyzjach w tym wyjątkowym czasie.
Bardzo ważny głos prof. Rupperta w tej sprawie. Posłuchajcie.
Prof. Franz Ruppert jest psychoterapeutą, wykładowcą i profesorem psychologii na uniwersytecie Katholische Stiftungsfachhochschule w Monachium; autor książki „Wczesna trauma. Rozpoznawanie i uwalnianie”.
Chcesz otrzymywać pakiet najnowszych odcinków na swoją skrzynkę mejlową?
Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter
Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie