JAK ZAPOBIEGAĆ WCZESNEJ TRAUMIE? – prof. Franz Ruppert

Zapytaliśmy prof. Rupperta, światowej sławy psychologa pracującego metodą ustawień systemowych, o to w jaki sposób można zapobiegać wczesnej traumie? Czy możemy zastosować jakieś działania  prewencyjne w tym temacie?

Prof. Ruppert zwraca uwagę, na to że wczesna trauma jest zazwyczaj przekazywana od rodziców, którzy sami doświadczyli takiej traumy w swoim dzieciństwie. Wynika z tego to, że najlepiej byłoby, rozwiązać swoje problemy zanim będzie się posiadało potomstwo i z czystą kartą wystartować do nowej roli. Niestety mało kto tak robi, choć byłby to idealny scenariusz. Częstszym rozwiązaniem jest praca nad sobą, kiedy już zostaliśmy rodzicem. Dziecko naturalnie motywuje i przyspiesza ten proces, ponieważ jak lustro pokazuje nam, co nie do końca działa harmonijnie w nas samych.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który zwraca uwagę prof. Ruppert, jest opieka lekarska w czasie ciąży i podczas porodu. Z punktu wiedzenia profesora nadgorliwie stosuje się procedury medyczne: inwazyjne testy i badania.  Podczas porodu nie zwraca się w dość uwagi na aspekty psychologiczne, np poczucie bezpieczeństwa czy nawiązanie więzi między matką a dzieckiem. Nadal zmierzenie i zważenie dziecka w większości szpitali jest ważniejsze niż czułe objęcia i pierwszy kontakt.

Zwrócić matkom kompetencje w sprawie porodu

I kolejna uwaga. Prof. Ruppert zwraca uwagę, by kobietom zwrócić kompetencje dotyczące ich samych i ich dzieci. Lekarze, ginekolodzy, położne zamiast narzucać swoją wolę, powinny stać w roli doradców. Powinni wspierać kobietę w decyzjach w tym wyjątkowym czasie.

Bardzo ważny głos prof. Rupperta w tej sprawie. Posłuchajcie.

prof. Franz RuppertProf. Franz Ruppert jest psychoterapeutą, wykładowcą i profesorem psychologii na uniwersytecie Katholische Stiftungsfachhochschule w Monachium; autor książki „Wczesna trauma. Rozpoznawanie i uwalnianie”.

Chcesz otrzymywać pakiet najnowszych odcinków na swoją skrzynkę mejlową?
Zapisz się na newsletter: https://hakujzdrowie.pl/newsletter

Polub stronę na facebooku: https://www.facebook.com/hakujzdrowie


☎  Telefon: +48 696 256 086

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.