Diady medytacyjne – SPA dla duszy

W 2021 roku poznałam diady medytacyjne i po zdobyciu doświadczenia jako praktyk i nauczyciel na forum międzynarodowym, postanowiłam zaproponować praktykę diad medytacyjnych w Polsce.

Eksploracja własnej świadomości

Diady to sposób na wejście w kontakt z własną świadomością.

Filozofia jogi, praktyki medytacyjne, nauki zajmujące się energią i świadomością, a prowadzące przez rozwój duchowy mówią o Świadomości, Jaźni czy Źródle. O jakości, z którą możemy się połączyć zaznając jasności, spokoju i mocy wewnętrznego przewodnictwa.

Dr. David Hawkins w Przekraczaniu poziomów świadomości opisuje poziom rozwoju świadomości o częstotliwości 700-1000 jako Jaźń.

Michael Singer w Nieskrępowanej duszy opisuje jaźń jako jakość obserwatora, energię funkcjonującą ponad emocjami, myślami, czynnikami zewnętrznymi.

W jaki sposób uzyskać dostęp do takiego rodzaju energii? Jak wejść z nią w kontakt i jej doświadczyć? A przede wszystkim w coraz większym stopniu mieć do niej dostęp w życiu codziennym? Skąd mogę wiedzieć, co jest dla mnie dobrym wyborem, a co nie? Jak mogę uzyskać głębokie poczucie jasności, spokoju i równowagi?

Dróg jest oczywiście wiele i każda z nich może być wartościowa.

Czym są diady medytacyjne?

Dla mnie najszybszą, najbardziej efektywną, a zarazem najłagodniejszą metodą skontaktowania się z własną świadomością okazała się być praktyka diad medytacyjnych.

Diady medytacyjne to innowacyjna forma medytacji odbywająca się w przestrzeni pomiędzy dwiema osobami. Pełna diada trwa 40 minut, podczas których każda z osób zadaje drugiej 4 pytania przygotowane przez osobę prowadzącą. Osoba zadająca pytanie w ciszy słucha odpowiedzi partnera. Osoba, która odpowiada wsłuchuje się w to, co ma jej do powiedzenia dusza/jaźń/źródło i dzieli się tym, co się pojawia.

W odróżnieniu od klasycznej medytacji dochodzi tutaj element kontaktu z obecnością drugiej osoby oraz element bezpośredniego dzielenia się swoim doświadczeniem.

Geneza diad medytacyjnych 

Diady medytacyjne wywodzą się od metody Enlightenment Intensive Charlesa Bernera, który w latach 70. dwudziestego wieku połączył format pytań kontemplacyjnych, takich jak Powiedz mi, kim jesteś z formatem praktyki sesshin wywodzącej się z tradycji zen[1] i dwiema osobami praktykującymi wspólnie.

Niedawno zmarły, znany na całym świecie, certyfikowany trener Porozumienia Bez Przemocy Robert Gonzales również zaliczał diady medytacyjne do swoich ulubionych praktyk duchowych.

Gdzie praktykować?

Od 2022 roku diady można praktykować po polsku w ramach projektu popularyzacji diad medytacyjnych w Polsce przez profil FB Diad medytacyjnych Polska. Na profilu na bieżąco umieszczane są informacje o retreatach medytacyjnych, spotkaniach cyklicznych i innych wydarzeniach, odbywających się głównie online.

Innym formatem, w ramach którego można praktykować diady online (przykładowo po niemiecku), jest projekt Global Dyad Meditation, który prowadzi Simone Anliker z zespołem.

Osoby bardziej zaawansowane mogą praktykować diady wspólnie z wybranym partnerem bez prowadzącego.

Dlaczego warto praktykować?

Uczestnicy diad opisują je jako terapię bez terapeuty, przestrzeń kontaktu ze świadomością, wewnętrzną mądrością i przewodnictwem, przestrzeń głębokiego rozważania wewnętrznego.

Jeden z uczestników diad ostatnio podzielił się ze mną tym, że przez 25 lat był uzależniony od środków uspokajających. Po 2 tygodniach codziennej praktyki diad środków nie bierze i nie potrzebuje.

Wyniki badań naukowych opublikowanych w ramach projektu badawczego ReSource pod kierownictwem T. Singer z Instytutu Nauk Kognitywnych i Neuronauk im. Maxa Plancka udowodniły, że diady medytacyjne zwiększają poczucie więzi społecznej i zmniejszają poczucie osamotnienia, zmniejszają ilość odczuwanego stresu społecznego, redukują ilość i intensywność odczuwanego strachu.[2]

Podczas medytacji w diadzie fale mózgowe przechodzą ze stanu charakteryzującego się myśleniem, analizowaniem, nierzadko też niepokojem do stanu alfa, theta i delta[3], czyli stanów bardziej zrelaksowanych, sprzyjających kontemplacji i kontaktowi z mądrością serca.

Diady medytacyjne to świetna praktyka duchowa, jeśli zmagasz się z traumą, niepokojem, niepewnością, lub chcesz poznać albo w pełni doświadczyć piękna i przestrzeni duszy.

Przykład sesji i pytań w diadach medytacyjnych

Przykładowe pytania, które mogą się pojawić podczas diady to: Powiedz mi, kim jesteś? / Jesteś gotowy na to, co nieznane? / Spotykając się z prawdziwym sobą z odwagą i empatią, co się pojawia? / Kim jestem będąc, nie robiąc?

Z każdym kolejnym pytaniem i praktyką coraz łatwiej przychodzi nam zaglądanie głębiej w siebie, mogą zacząć pojawiać się wizualizacje, myśli czy obrazy na poziomie intelektualnym pozornie niekoniecznie związane z zadanym pytaniem. No właśnie – czy rzeczywiście niezwiązane?

Podzielę się przykładem z własnej praktyki, aby to poekspolorwać.

Przed jedną z sesji zmagałam się z problemem, któremu dziś nadałabym etykietę ‘brak czasu’. Miałam masę pomysłów, projektów, spraw, które chciałam załatwić, przeżyć, doświadczyć, lecz nie nadążałam ich realizować. Starałam się jak mogłam wyszarpnąć dobie trochę więcej niż 24 godziny.

Tego dnia brałam udział w diadzie z intuicyjnym pisaniem.

Podczas sesji zobaczyłam i doświadczyłam siebie siedzącej w ogrodzie, na słońcu, z uśmiechem na twarzy, spokojem w sercu, wśród rodziny i przyjaciół. Po diadzie w trakcie intuicyjnego pisania przyszło do mnie, że mam wystarczająco dużo czasu na wszystko, co jest dla mnie istotne i że czas zdaje się zanikać, kiedy robię to, co kocham robić.

Od tego momentu bardzo rzadko w życiu zdarza się, abym zerkała na zegarek czy pospieszała siebie albo moich bliskich. Intuicyjnie wiem, na których projektach i czynnościach chcę się skupić, a problem braku czasu rozpuścił się nawet bez większych starań z mojej strony.

Powyższy opis jest oczywiście bardzo skrócony, cały proces integracji doświadczenia z diady trwał kilka tygodni, niemniej nadal pozostaje dla mnie skuteczny.

Diady medytacyjne to cenny element holistycznego podejścia do zdrowia, higieny psychiczno-emocjonalnej i rozwoju duchowego.

POSŁUCHAJ NASZEGO PODCASTU O DIADACH!

 

Tekst: Ada Bieńkowska

Poszukiwania swojej drogi rozwoju duchowego rozpoczęła w 2011 roku od klasycznych form medytacji na zajęciach z jogi kundalini, yin yogi i jogi nidry, ma doświadczenie w intensywnej i długotrwałej medytacji wywodzącej się z nurtu zen i buddyzmu Diamentowej Drogi, od 2021 roku praktykuje i naucza medytacji w formule diad medytacyjnych, w 2021 roku przetłumaczyła książkę o diadach medytacyjnych autorstwa Simone Anliker na język polski, aktualnie kończy międzynarodowy proces certyfikacji na trenerkę Porozumienia Bez Przemocy wg. Marshalla Rosenberga.

Adę znajdziesz na Facebooku jako: Ada NVC

Więcej o diadach – strona na Facebooku: Diady medytacyjne Polska


[1] Simone Anliker „Diady Medytacyjne – Projekt Globalny“ – książka niebawem dostępna w języku polskim w formie elektronicznej

[2] ibidem

[3] Ibidem

2 Comments

    • Witam, niestety nie pomogę z tą informacją. Hakuj Zdrowie ma tylko w swojej ofercie podcast na ten temat. Pozostaje poszukać w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do naszego newslettera


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.